důlkatec prostranný

Ricasolia amplissima (Scop.) De Not.
Říše:
Fungi
Řád:
Peltigerales
Čeleď:
Lobariaceae
důlkatec prostranný
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Druh roste na borce listnatých stromů v pralesovitých porostech se stabilním mikroklimatem v oblastech s oceáničtějším klimatem. Mimo území ČR v silně oceánicky laděných oblastech může růst i na jehličnanech či na mechatých silikátových skalách. Lišejník je extrémně citlivý na znečištění ovzduší a změny mikroklimatu. V podmínkách střední Evropy osidluje jen místa historického výskytu a nejeví žádné schopnosti šíření na jiná místa.
Celkové rozšíření: Vlhké oceánické oblasti Evropy, Mediteránu a Severní Afriky. V ČR byl v současné době zaznamenán pouze na dvou lokalitách v širší oblasti Modravských slatí s výskytem na přestárlých solitérních klenech.
Ohrožení: Druh patří do skupiny pralesních epifytů, které jsou velmi citlivé na znečištění ovzduší a změny prostředí, v podstatě ho není možné nalézt jinde, než na listnáčích v zachovalých zbytcích pralesovitých porostů s dostatečnou vlhkostí a vhodným mikroklimatem. Pro výskyt druhu je důležitým předpokladem především přítomnost vhodných substrátů – přítomnost starých až přestárlých listnatých stromů a humidní mikroklima v zalesněných oblastech.
Literatura: Černohorský Z., Servít M., Nádvorník J. (1956): Klíč k určování lišejníků ČSR I. – Nakl. ČSAV.
Jørgensen P. M., Tønsberg T (2007): Lobariaceae. – Nordic Lichen Flora 3: 77–86.
Liška J., Dětinský R. & Palice Z. (1996): Importance of the Šumava Mts for the biodiversity of lichens in the Czech Republic - Význam Šumavy pro biodiverzitu lišejníků v České republice. – Silva Gabreta 1: 71–81.
Liška J., Palice Z. (2010): Červený seznam lišejníků České republiky (verze 1.1). – Příroda, Praha 29: 3–66.
Mežaka A. (2014): Transplantation experiments with Neckera pennata and Lobaria pulmonaria in nemoral woodland key habitat and managed forest. – Folia Cryptogamica Estonica 51: 61–66.
Vězda A., Liška J. (1999): Katalog lišejníků České republiky. – Bot. ústav AV ČR Průhonice.
Autor popisu: David Svoboda a kol.

Holá E. 2012: Pracovní číselník lišejníků České republiky. Materiál pro AOPK ČR. (databáze)