rýhovec pralesní

Rhysodes sulcatus (Fabricius, 1787)
Říše:
Animalia
Řád:
Coleoptera
Čeleď:
Carabidae
rýhovec pralesní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Rhysodes sulcatus je druh původních pralesních formací, především původních, zachovalých podhorských a horských lokalit. Vhodné životní podmínky nalezl také v člověkem obhospodařovaných lesních společenstvech, zvláště ve velkoplošných parcích a oborách, se složením blízkým původním společenstvům a s dostatečným množstvím starého dřeva. R. sulcatus je vázán na staré, v různém stadiu se rozkládající dřevo různých druhů. Larvy se živí vlhkým, hnijícím dřevem a jejich vývoj je dvouletý. Imaga i larvy jsou nalézána převážně pod kůrou nebo ve dřevě pařezů, ležících kmenů, silných větví, ale také ve stojících pahýlech.
Celkové rozšíření: Rhysodes sulcatus je diskontinuálně rozšířen ve východní, severní, jihovýchodní Evropě, v Malé Asii a na Kavkaze. Nejvíce údajů je známo z východní části střední Evropy a ze severního Balkánu. Ze severní Evropy jsou známy dvě lokality z jižního Švédska, a z jižní a jihovýchodní Evropy pouze staré údaje z jihofrancouzských Pyrenejí a ze severní Itálie Ve střední Evropě je znám velmi lokálně z Polska, Slovenska, Ukrajiny a České republiky. Údaje z Bavorska z devatenáctého století nebyly nověji potvrzeny.
Rozšíření v ČR: V České republice je výskyt druhu znám z obor u Hluboké nad Vltavou a z pralesa Mionší. Mimo tyto známe lokality byl v posledních letech nalezen i na několika dalších přírodě blízkých lokalitách od jižní po severní Moravu.
Ohrožení: Příčiny ohrožení tohoto celoevropsky kriticky ohroženého druhu jsou podobné dalším ohroženým stenoekním lesním druhům - jejich úbytek souvisí s přeměnou dřívějších přirozených porostů na hospodářské lesy, popřípadě s devastujícími způsoby těžby. Dnes se vyskytuje pouze lokálně v malých oblastech nebo v izolovaných refugiích ve fragmentech pralesních porostů nebo v zachovalých porostech pralesního typu.
Péče o druh: Pro přežití existujících populací Rhysodes sulcatus je nutné zachovat lesní porosty na místech výskytu ve stávajícím složení a struktuře. Vzhledem k rozsáhlosti některých lokalit je vhodné přístup modifikovat na území jádrová a jejich okolí. V jádrových územích je nutno omezit lesní hospodaření směrem k bezzásahovosti. Je však vhodná podpora jedle, a tedy i vhodné místěn provádět zásahy za tímto cílem (občasné prosvětlení lokálním kácením skupin menších stromů). Okolí jádrových území by mělo mít lesní hospodaření významně upraveno především směrem ke zvýšení množství starého dřeva velkých průměrů.
Literatura: Trnka F.: Natura Bohemica - Příroda České republiky. www.naturabohemica.cz
Hejda R., Farkač J. & Chobot K. [eds.] (2017): Červený seznam ohrožených druhů České republiky. Bezobratlí. – Příroda, Praha, 36: 1–612.
Autor popisu: Radek Hejda

Hejkal J. 2012: Catalogue for Eurocarabidae CZ+SK