Dokumentace a třídění úseku vodních toků

2. 9. 2022

Úpravy vodních toků

Úpravy toků se mohou týkat různých parametrů toku, kterými jsou např.: tvarování toku, podélný a příčný profil, opevnění koryta, dřevinné prosty, kapacita koryta, popř. využití okolních pozemků. Jednotlivé úpravy, jejich důsledky a nejčastější argumenty používané pro odůvodnění dané úpravy popisuje Sklenička (2003) a jsou uvedeny v tabulce  přílohy č.5.

 Návrh trasy toku

Návrh trasy je ovlivňován mnoha faktory. Trasa revitalizovaného toku musí poskytovat předpoklady pro vytvoření prostorově heterogenního vodního prostředí, které je jednou z klíčových podmínek existence rozmanitých a stabilních společenstev.

Metody návrhu:

  • Obnova stavu před úpravou (devitalizací) toku na podkladě historických leteckých snímků pořízených v období, kdy charakter trasy toku bylo možné považovat za stabilní a relativně přirozený.

  • Vytýčení koridoru, v jehož rámci bude tok ponechán přirozenému vývoji. Vývoj je možno urychlit některými pomocnými opatřeními, např. vzdutím hladiny, vkládáním překážek do proudu aj.

  • Cílená tvorba zcela nové trasy, která sestává z oblouků a přímých úseků. Vodní tok s takto realizovanou trasou nelze považovat za komplexně revitalizovaný.

  • Vkládání velkých balvanů do paty svahů, čímž dojde k rozvlnění proudnice, vytvoření proudových stínů, míst akumulace splavenin i míst více namáhaných a abradovaných. Pokud tvrdé opevnění zůstává součástí koryta toku, dojde pouze k rozvlnění proudnice a částečnému zvýšení heterogenity prostředí. Obdobného efektu jako v případě vkládaných balvanů lze docílit i jinými způsoby, např. usměrňovacími kamennými nebo drátokamennými výhony (kterým se ještě budu zabývat podrobněji v další části práce) nebo výhony z tyčoviny.