nuzenka skalní

Sphenolobus saxicola (Schrad.) Steph.
Říše:
Plantae
Řád:
Jungermanniales
Čeleď:
Lophoziaceae
nuzenka skalní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Dvoudomý, vzácně plodný druh, netvoří vegetativní gemy. Roste většinou na silikátových exponovaných skalách či skalních sutích v horách nebo v inversních polohách.
Celkové rozšíření: Disjunktivně cirkumpolární druh: západní a severovýchodní část Severní Ameriky, Grónsko, severní a střední Evropa, Sibiř, Japonsko. Centrem rozšíření v ČR je České středohoří, které je zřejmě jedinou oblastí, kde druh doposud roste. Po r. 2000 byl druh ověřen na 2 lokalitách v Č. středohoří – na suti na úbočí vrchu Kamenec v PR Kamenná hůra a v Bobří soutěsce.
Rozšíření v ČR: V současnosti ověřen na dvou lokalitách v Českém středohoří: Bobří soutěska a Kamenná hůra. Historicky uváděn i z Hrubého Jeseníku, Krkonoš a Jizerských hor.
Ohrožení: Přímou destrukcí stanoviště
Literatura: Duda J. et Váňa J. (1983): Rozšíření játrovek v Československu - XXXVI. - Čas. Slezs. Muz., Opava, ser. A, 32: 23-35.
Kučera J., Bradáčová J., Holá E., Kubešová S., Manukjanová A., Mikulášková E., Štechová T., Tkáčiková J. & Vicherová E. 2013. Results of the bryofloristic courses of the Department of Botany, University of South Bohemia, in 2012 and 2013. – Časopis Slezského Zemského Muzea, Sér. A, 62: 173-184.
Němcová L. (2000): Die Moose auf den Blockhalden des Böhmischen Mittelgebirges und der benachbarten Gebite. – Eine erste Skizze. Acta Univ. Purkyn. 4:97–111.
Autor popisu: Táňa Štechová

Kučera J. 2012: Pracovní číselník mechorostů České republiky. Materiál pro AOPK ČR. (databáze)