rašeliník hnědý

Sphagnum fuscum (Schimp.) H. Klinggr.
Říše:
Plantae
Řád:
Sphagnales
Čeleď:
Sphagnaceae
rašeliník hnědý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Typicky vrchovištní druh, tvořící bulty ve vrcholových částech vrchovišť, ojediněle na suchých, oligotrofních částech rašelinných luk. S. fuscum může sloužit jako indikátor zachovalosti vrchovišť – druh většinou rychle mizí z lokalit, kde byl nějakým způsobem narušen vodní režim.
Celkové rozšíření: Holarktický druh. V ČR roste hojně na zachovalých šumavských vrchovištích, odkud je řada recentních záznamů. Podobně hojný je v západní části Krušných hor (od Božího Daru k Přebuzi), kde je odhadem několik desítek lokalit. Větší populace byly zaznamenány také ve Slavkovském lese na Kladských rašelinách. V dalších územích se jedná o jednotlivé výskyty – druh byl zaznamenán na jedné lokalitě v Jizerských horách, na dvou lokalitách v Krkonoších a na jedné v Nízkém Jeseníku.
Ohrožení: Odvodnění a následná degradace vrchovišť.
Literatura: Berka T. (2006): Mechorosty Brtnické vrchoviny. UP Olomouc. Bureš J. (2012): Aktualizace vrstvy mapování biotopů ČR: Aktualizace mapovacího okrsku cz0416. AOPK ČR, Praha.
Hostička M.,Šteklová A., Žán M. et.al. (1981): Inventarizační průzkum provedený v období 1979–1981 SPR Rašeliniště Haar.
Mikulášková E., Berka T., Holá E., Košnar J., Kubešová S., Marková I., Mudrová R., Musil Z. (2007): Mechorosty zaznamenané v průběhu 20. podzimního setkání Bryologicko– lichenologické Sekce v NP Šumava. – Bryonora 40: 4–27.
Mudrová R. (2004): Bryologický průzkum NPR Kladské rašeliny.
Autor popisu: Táňa Štechová

Kučera J. 2012: Pracovní číselník mechorostů České republiky. Materiál pro AOPK ČR. (databáze)