Cicadetta tibialis

(Panzer, 1798)
Říše:
Animalia
Řád:
Homoptera
Čeleď:
Cicadidae
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Dospělci se vyskytují od poloviny května do začátku července. Obývají xerotermní biotopy, jako jsou skalnaté křovinaté stráně a lesostepní formace. Imaga žijí pouze několik týdnů, živí se šťávami z rostlinných pletiv. Dospělci nejčastěji sedí na keřích, kde probíhá sání šťáv. Díky tympanálnímu orgánu mohou samci poměrně hlasitě cvrčet. Po nakladení vajíček se malé larvy přesouvají do půdy, kde sají šťávy z kořenů rostlin. Jejich vývoj je víceletý a délka vývoje závisí na potravní nabídce v půdě. V poslední fázi larvy vylézají z půdy na rostliny a z larev se líhnou dospělci.
Celkové rozšíření: Střední, jižní Evropa a severní Afrika (Maroko, Tunisko). Od Portugalska, přes Francii, Itálii do střední Evropy a dále na Ukrajinu, Balkánský poloostrov, Rusko a Zakavkazsko.
Rozšíření v ČR: V ČR velmi vzácný druh na okraji areálu, je znám ze středních Čech. Těžiště výskytu v ČR se nachází na jižní Moravě.
Ohrožení: V minulosti byl tento druh ohrožen především ztrátou biotopů, dnes je ohrožen zejména zarůstáním zbývajících lokalit.
Autor popisu: Filip Trnka

MALENOVSKÝ, I. (2009). Seznam křísů a mer. Brno. Databáze.