střevlík panonský

Carabus hungaricus Fabricius, 1792
Říše:
Animalia
Řád:
Coleoptera
Čeleď:
Carabidae
střevlík panonský
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Stepní, xerofilní druh, s maximem aktivity imág v pozdním létě a na podzim. Na Moravě žije jednak na vápencových skalních výchozech až lesostepích (Pálava), jednak na sprašových terasách (Pouzdřany). Za příznivých podmínek odtud proniká na meze a okraje polí.Imága aktivují ve dne a preferují husté dlouhostébelné trávníky s vrstvou stařiny.
Celkové rozšíření: Polytypický druh s eurosibiřským rozšířením (celkem 5 poddruhů ve stepní zóně od střední Evropy po východní Sibiř). Nominotypický poddruh C. hungaricus hungaricus, s centrem rozšíření v Panonii, je známý z Česka, jihozápadního Slovenska, východního Rakouska, Maďarska, západního Rumunska (okolí Temešváru a Banát), severovýchodního Srbska (Vojvodina, srbský Banát) a severozápadního Bulharska.
Rozšíření v ČR: V ČR je recentně známý pouze z oblasti jihovýchodní Moravy (CHKO Pálava a NPR Pouzdřanská step - Kolby). Historické rozšíření dosahovalo až k Prostějovu (Kosíř), z první poloviny 19. století je uváděn nedoložený výskyt i z Čech z okolí Chomutova. Až do padesátých let tohoto století byl pravděpodobně hojný na moravských stepních lokalitách (včetně kulturní stepi) severně až do oblastí kolem Brna (Hády).
Ohrožení: Změny mikrohabitatů stepních lokalit, jejich zmenšování a zarůstání náletovými dřevinami, popřípadě jejich totální likvidace (přeměna na zahrádkářské kolonie, polní plochy apod.). Možným faktorem je i příliš intenzivní, či nevhodně načasovaná pastva.
Péče o druh: Je nutné udržet stepní charakter stanovišť lokalit a jejich nejbližšího okolí. Doporučuje se mozaikové kosení, jednou ročně, na jaře či na podzim, nebo pastva malého počtu zvířat, bez trvalé přítomnosti na místě. Nikdy nesmí být kosena nebo pasena celá lokalita – je nutno zachovat plochy se stařinou, na vybraných místech lze doporučit maloplošné narušování půdního povrchu. V okolí je vhodné založit plochy úhorů.
Literatura: Trnka F.: Natura Bohemica - Příroda České republiky. www.naturabohemica.cz
Hejda R., Farkač J. & Chobot K. [eds.] (2017): Červený seznam ohrožených druhů České republiky. Bezobratlí. – Příroda, Praha, 36: 1–612.
Autor popisu: Radek Hejda

Hejkal J. 2012: Catalogue for Eurocarabidae CZ+SK