ještěrka zední

Podarcis muralis (Laurenti, 1768)
Říše:
Animalia
Řád:
Squamata
Čeleď:
Lacertidae
ještěrka zední
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Fauna ČR. Plazi = Reptilia. Praha: Academia
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Atlas rozšíření plazů v České republice. Atlas of the distribution of reptiles in the Czech Republic. AOPK ČR, Brno
Stáhnout mapu

Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany

Ekologie a biologie: V České republice žije ještěrka zední v oblasti vápencových výchozů štramberského krasu v nadmořské výšce přibližně mezi 360 – 500 m. Ve většině případů se jedná o lomy, na jejichž dně je vyvinuto keřové a místy i řidší stromové patro. Ještěrky se zde zdržují převážně na sutích pod stěnami lomů a v dolních partiích nepoužívaných lomů, řídce porostlých bylinnou vegetací s roztroušenými keři. Místům zastíněným hustými vysokými stromy se ještěrky vyhýbají. Kromě teploty substrátu je důležitým, až limitujícím faktorem výskytu vlhkost.Ještěrka zední začíná aktivovat začíná v březnu a dubnu. Denní aktivita je jednovrcholová, ale v době letních veder dochází k výraznému posunu ke dvouvrcholové křivce. Páření nastává od dubna do června a kladení vajíček proběhne zpravidla měsíc po oplodnění do štěrbin skal či pod kameny. Mláďata se líhnou během srpna a září. Na přelomu září a října přestávají ještěrky aktivovat a přesouvají se na místa vhodná k zimování (úkryty v půdě, komposty apod.)
Celkové rozšíření: Areál ještěrky zední tvoří západní, jižní a jihovýchodní Evropa. Chybí pouze na Britských ostrovech, v Portugalsku a na ostrovech Středozemního moře. Na východě zasahuje nesouvislý areál k Černému moři. Severní hranici tvoří Německo, Česká republika, Slovensko a Ukrajina.
Rozšíření v ČR: Na území České republiky se ještěrka zední vyskytuje pouze v oblasti vápencových výchozů štramberského krasu.
Ohrožení: Vzhledem k tomu, že se jedná o druh, který se v ČR vyskytuje pouze na malém území, jsou jeho populace ohroženy především změnou a zánikem vhodného biotopů na tomto území. Ještěrka je především ohrožována antropogenním poškozováním nebo ničením důležitých struktur biotopu, přirozenou sukcesí bylinného, keřového a stromového patra, cíleným zalesňováním lokalit, odchyty za účelem chovu a prodeje terarijních zvířat a výkyvy klimatu.
Péče o druh: Základem je územní ochrana jediné lokality výskytu a nepovolování devastačních záměrů. Velmi důležité je taky udržovat stepní nebo lesostepní charakter lokality. Vhodnou údržbou biotopů je jejich spásání nebo sekání travního porostu a částečné odstraňování dřevin.
Autor popisu: Lenka Jeřábková

MORAVEC, J. (ed.) et al. (2015) Fauna ČR: Plazi = Reptilia. Praha: Academia. 531 s.