mrvka sveřepovitá

Vulpia bromoides (Linnaeus) Gray
Říše:
Plantae
Řád:
Poales
Čeleď:
Poaceae
mrvka sveřepovitá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Jednoletá či ozimá tráva nižšího vzrůstu (do 0,5 m) osidlující otevřená stanoviště na píscích, ladech a lemech. Množí se dobře klíčivými semeny, ale pro zdárný růst vyžaduje vydatné jarní srážky a volné plošky pro klíčení.
Jako konkurenčně slabý druh mizí při zatažení okolní vegetace. Považuje se za archeofyt, tedy druh zavlečený na naše území člověkem v době před objevením Ameriky. Jako taková člověka doprovází i na jím pozměněných stanovištích, jako jsou suchá rumiště, okraje cest nebo opuštěné pískovny.
Celkové rozšíření: Druh je původní v jižní a západní Evropě, v pobřežních oblastech Středomoří a pobřeží Atlantiku (až po Norsko). Odtud se s člověkem rozšířil do obou Amerik, Austrálie, Indie. U nás se dříve vyskytoval asi na 30 lokalitách roztroušeně po celém území.
V poslední době značně ustoupila a je občas vzácně udávaná z několika málo lokalit. Např. ve Žďáru nad Sázavou (u trati), u Přelouče (kemp Semín), Domažlic (býv. vojenské cvičiště), na Hudlické skále na Berounsku, okolí Brna (Babí lom), Znojma a další.
Ohrožení: Specifické stanovištní nároky druhu a jednoletý životní cyklus předurčují druh k tvorbě nestabilních populací, které mohou z naší krajiny rychle vymizet, což se v současnosti zřejmě děje. Pravděpodobně tomu přispívá i trend ubývání srážek a suchá jara, která mrvce neumožňují vzcházení ze semen, a dále změny využívání krajiny, kdy ubylo vhodných narušovaných otevřených míst. Snad všechny známé populace se nacházejí mimo jakákoliv chráněná území, a jejich aktivní ochrana je těžko proveditelná.
Literatura: Průša D., Eliáš P. jun., Dítě D., Čačko Ľ., Krása P., Podešva Z., Kovář L., Průšová M., Hoskovec L., Adamec L. (2005) Chráněné rostliny České a Slovenské republiky. Computer Press, Brno
Pyšek P., Sádlo J., Mandák B. (2002) Catalogue of alien plants of the Czech Republic, Preslia 74(2): 97–186
Autor popisu: Zita Červenková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]