violka žlutá sudetská

Viola lutea subsp. sudetica (Willd.) Nyman
Říše:
Plantae
Řád:
Malpighiales
Čeleď:
Violaceae
violka žlutá sudetská
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Fytokartografické syntézy ČR 2: Phytocartographical syntheses of the ČR.. Průhonice: Botanický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Violka žlutá sudetská roste nad hranicí lesa na holích, subalpínských loukách a pastvinách a na druhotně vzniklých květnatých horských loukách, např. kolem krkonošských bud. Preferuje vlhčí půdy s dlouho trvající sněhovou pokrývkou.
Vytrvalý druh.
Celkové rozšíření: Violka žlutá sudetská je sudetsko-karpatským subendemitem s omezeným středoevropským areálem rozšíření. Vyskytuje v sudetských pohořích v ČR, na Slovensku a v přilehlé části Polska. Izolovaná lokalita leží ve východních Alpách v Rakousku.
V západní Evropě a na Britských ostrovech roste příbuzná violka žlutá pravá.
V ČR se violka žlutá sudetská přirozeně vyskytuje v Krkonoších, hojněji v jejich střední a východní části, na Králickém Sněžníku a v Hrubém Jeseníku, kde roste dosud dosti hojně po celém bezlesí nad hranicí lesa. Sekundární výskyt je udáván také z Krušných a Orlických hor a z Beskyd.
Ohrožení: Druh je v současné době ohrožen především probíhajícími změnami po ukončení hospodaření (v Jeseníkách) a upouštěním od tradičního hospodaření (v Krkonoších). V současné době je nejvíce rozšířen právě na místech v minulosti ovlivňovaných kosením či pastvou, objevuje se i na různých narušených místech, např. kolem cest a v okolí turistických chat.
K dalším příčinám ohrožení patří zejména v Krkonoších postupující zástavba, kvůli které zanikla či zaniká část tamních lokalit.
Velkým rizikem je pak také hybridizace s jinými druhy violek, které jsou zavlékány do hor v souvislosti s turismem, dopravou či výstavbou.
Literatura: Bureš L. (2013) Chráněné a ohrožené rostliny Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Rubico, Olomouc
Hejný S., Slavík B. (eds.) (1990) Květena České republiky 2. Academia, Praha
Srnková V. (2015) Současný stav rozšíření zvláště chráněného taxonu Viola lutea subsp. sudetica (Willd.) Nyman v Krkonoších. Ms. (Dipl. práce, PřF Univerzita Hradec Králové)
http://botany.cz/cs/viola-sudetica/(10.12.2017)
http://www.naturabohemica.cz/viola-lutea-subsp-sudetica/(10.12.2017)
Autor popisu: Radek Štencl

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]