divizna ozdobná

Verbascum speciosum Schrad.
Říše:
Plantae
Řád:
Lamiales
Čeleď:
Scrophulariaceae
divizna ozdobná
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Vytrvalá dvouděložná statná bylina, často dorůstající až 2 m výšky, celá hustě plstnatá. Lodyha přímá, tuhá, hustě olistěná, tupě hranatá. Kvete v červnu až srpnu. Plodem je vejcovitá tobolka.
Vyhledává otevřená, osluněná, výhřevná stanoviště, křovinaté stráně, otevřené plochy v teplomilných doubravách, druhotně i suché trávníky. Preferuje půdy skeletnaté, vysýchavé, minerálně bohaté. Součást společenstev teplomilných křovin či šípákových doubrav v nejteplejších oblastech pahorkatin. Někdy pěstována.
Celkové rozšíření: Celkové rozšíření: Druh s euroasijským areálem koncentrovaným především v JZ Evropě, který do Evropy zasahuje od Íránu, přes Zakavkazí, Turecko, Balkánský poloostrov, Ukrajinu, na sever po Slovensko, Rakousko a jižní Moravu, na jih po Albánii.
Rozšíření v ČR: Přirozený výskyt je některými botaniky zpochybňován a za snad přirozené populace se považují pouze ty, které se nachází v okolí zříceniny Nový Hrádek v údolí řeky Dyje v NP Podyjí a snad i u Toužína a na dalších lokalitách u Dačic. V současnosti přechodně i jinde, např. u Vladislavi (okr. Třebíč). V minulosti bylo potvrzeno několik přechodných výskytů roztroušeně na jižní Moravě (Nejdek, Lednice, Kraví hora v Brně aj.). Druh má u nás severní i západní hranici rozšíření.
Ohrožení: Destrukce lokalit těžbou kamene, dřeva či zástavbou, zarůstání náletem dřevin, hromadění stařiny a živin, mimo ČR i absence narušování drnu v zapojenějších travních porostech a upouštění od pastvy a tím znemožnění klíčení semen. Nutný je pravidelný monitoring stavu populace i biotopu na lokalitách, zejména v NP Podyjí. Menší a druhotné populace nejsou stabilní, některé novější vyžadují teprve hodnocení stability. Populace v Podyjí je stabilní.
Literatura: http://www.naturabohemica.cz/verbascum-speciosum/ (18.1.2018)
Autor popisu: Zdeněk Musil

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]