kavyl písečný

Stipa borysthenica Prokudin
Říše:
Plantae
Řád:
Poales
Čeleď:
Poaceae
kavyl písečný
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Vytrvalá tráva tvořící statné trsy, plodí obilky s nápadnými pérovitými osinami podobně jako naše ostatní kavyly.
Roste v nížinách do 200 m n. m. v suchých a teplých oblastech na minerálně bohatém zásaditém podkladě, na vátých píscích a dalších místech s rozvolněnou vegetací. Špatně snáší silnější zápoj, je však adaptován na požáry.
V naší květeně představuje zajímavý prvek pozůstatku z doby ledové.
Celkové rozšíření: Druh obývá nesouvislý areál ve střední a jihovýchodní Evropě a dále jde přes velkou část Ruska až ke Kazachstánu. V Evropě se nachází v Rusku, panonské oblasti a na Balkáně. Několik izolovaných lokalit na polsko-německém pomezí u dolní Odry představuje odlišný poddruh (S. b. subsp. germanica).
U nás tak dosahuje nominátní poddruh kavyl písečný pravý (S. b. subsp. borysthenica) severozápadní hranice svého areálu. Z původních historických lokalit mezi Hodonínem, Bzencem a Moravským Pískem ho dnes najdeme již jen na dvou (podél trati mezi Rohatcem a Bzencem a na Hrubé louce u Hodonína). Několik novějších mikrolokalit leží u soutoku Moravy a Dyje.
Ohrožení: Některá stanoviště druhu byla v minulosti zničena (např. těžbou písku, výstavbou) nebo postupně zarostla agresivnější vegetací včetně náletu borovice nebo akátu. V současnosti se u nás nachází jen několik málo lokalit s životaschopnou populací, a tyto vyžadují aktivní péči v podobě odstraňování náletů nebo ideálně i řízených požárů. Riziko může představovat i trhání této ozdobné trávy do kytic.
Literatura: Průša D., Eliáš P. jun., Dítě D., Čačko Ľ., Krása P., Podešva Z., Kovář L., Průšová M., Hoskovec L., Adamec L. (2005) Chráněné rostliny České a Slovenské republiky. Computer Press, Brno
http://botany.cz/cs/stipa-borysthenica/ (19. 1. 2018)
Autor popisu: Zita Červenková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]