silenka francouzská

Silene gallica Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Caryophyllales
Čeleď:
Caryophyllaceae
silenka francouzská
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Fytokartografické syntézy ČSR 1: Phytocartographical syntheses of the ČSR.. Průhonice: Botanický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Jednoletá dvouděložná bylina vysoká 15 až 45 cm. Lodyha pýřitá, v horní části lepkavá a žláznatě chlupatá, přímá nebo poléhavá, nevětvená nebo bohatě větvená, se vstřícnými listy. Kvete v červnu až červenci.
Roste jako polní plevel, častěji v obilí a ve lnu, někdy v okopaninách, řidčeji roste na ruderálních stanovištích jako jsou náspy a nádraží a to v nížinách až pahorkatinách. Vyžaduje suché, neutrální, hlinité nebo písčité, nevápenaté půdy.
Celkové rozšíření: Celkové rozšíření: Zejména v jižní Evropě. Vyskytuje se v Portugalsku, Španělsku, Itálii, státech bývalé Jugoslávie, v Albánii, Řecku, na některých středomořských ostrovech. Na sever po Velkou Británii, Rakousko, Českou republiku, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, na východ na Ukrajinu. Přes Turecko a Blízký východ (Izrael, Libanon, Sýrie) zasahuje po Afganistan, severněji do oblasti Kavkazu, na východ až po Indii. Vyskytuje se i na severoafrickém pobřeží, v Makaronésii a ostrovech Juana Fernandéza.
Rozšíření v ČR: Pravděpodobně zdomácněný druh, tak jako i jinde na severu areálu. V minulosti se druh vyskytoval řídce až roztroušeně. V současnosti velmi vzácně jen na Moravě - Bílé Karpaty, Beskydy.
Ohrožení: Intenzifikace zemědělství, zarůstání náletem dřevin, hromadění stařiny, absence narušování drnu v zapojenějších travních porostech. Nízká konkurenceschopnost druhu. Vhodný je monitoring populací a péče na lokalitách. Druh silně na ústupu, populace nejsou stabilní.
Literatura: http://botany.cz/cs/silene-gallica/ (9. 12. 2017)
Autor popisu: Zdeněk Musil

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]