starček stinný

Senecio umbrosus Waldst. & Kit.
Říše:
Plantae
Řád:
Asterales
Čeleď:
Asteraceae
starček stinný
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Vytrvalá až 1 m vysoká bylina, může být hustě bíle chlupatá i lysá, proměnlivá ve vzrůstu i délce listů.
Navzdory svému názvu vyhledává spíše slunná místa na travnatých i křovitých svazích a lesních lemů. U nás roste na těžkých jílovitých půdách na vápencích či pískovcích. V zahraničí preferuje bory na vápenci a dolomitu.
Celkové rozšíření: Druh má ostrůvkovité rozšíření v horách a pahorkatinách střední a jižní Evropy - rakouské předhůří Alp, místy v Karpatech a na Balkáně.
U nás ho najdeme jen v západní části Bílých Karpat, Nejhojněji u Radějova a Horního Němčí.
Ohrožení: Celkově vzácná rostlina, která z části historických lokalit vymizela vlivem změn hospodaření a krajiny v druhé polovině 20. století (upuštění od hospodaření a následné zarůstání luk a pastvin náletem dřevin a agresivnějšími druhy bylin). Na přeživších lokalitách má v současnosti stabilní a poměrně bohaté populace, na degradovaných lokalitách při návratu k vhodnému obhospodařování dobře regeneruje. Potenciálním ohrožením pro tuto rostlinu náročnou na vlhkost jsou novodobá sucha, a dále na některých lokalitách (NPR Čertoryje, PR Horní louky) také okus daňky.
Literatura: Slavík B., Štěpánková J. (eds) (2004) Květena České republiky 7. Academia, Praha
http://botany.cz/cs/senecio-umbrosus/ (19. 1. 2018)
Autor popisu: Zita Červenková, Karel Fajmon

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]