rozchodník huňatý

Sedum villosum Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Saxifragales
Čeleď:
Crassulaceae
rozchodník huňatý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Phytocartographical Syntheses of the Czech Republic 3.. Praha: Academia
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Rozchodník huňatý je 5 až 20 cm vysoká dvouletka. Má tenkou přímou lodyhu a dužnaté listy, které jsou celé lepkavě žláznaté. Bledě růžové květy rozkvétají v červnu až srpnu.
Jedná se o světlomilný druh zamokřených půd. Ve střední Evropě má druh těžiště na krátkostébelných rašelinných loukách vázaných na svahová prameniště, drobné vodní toky a litorály vodních ploch, na nichž jsou místa s narušovanou vegetací a tedy i sníženou konkurencí jiných druhů.
Celkové rozšíření: Druh je rozšířený v západní a střední Evropě od Španělska a Itálie do ČR a Polska. Na severu roste od ostrovů při východním pobřeží Severní Ameriky přes Grónsko a Island až do severního Finska, Pobaltí a Běloruska.
V ČR se druh vyskytoval roztroušeně až hojně ve středních a horských polohách Čech a západní a severní Moravy, v karpatské části pouze na severním okraji Beskyd. V současnosti má poslední 4 lokality.
Ohrožení: Příčinami ohrožení druhu ve střední Evropě jsou odvodňování a rozorávání rašelinných luk vázaných na prameniště či vodní plochy, nebo vliv sukcese na mírně narušovaných místech, tj. zánik méně používaných cest, nekosení, likvidace extenzivně obhospodařovaných pastvin. Na našem území začal rozchodník huňatý ustupovat už od začátku 20. století a meliorace rašelinných luk v období 60. a 70. let zničily většinu zbývajících populací.
Literatura: Grulich V. (2003): Crassulaceae. In: Hejný S. & Slavík B. (eds), Květena České republiky, vol 3. Academia, Praha
Jersáková J. et Kučerová A. (2016): Analýza aktuálního ohrožení druhu rozchodník huňatý (Sedum villosum L.) v České republice a příprava podkladů pro případný záchranný program. - Ms., 22 s. Depon. in: AOPK ČR Praha.
Autor popisu: Barbora Čepelová

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]