hadí mord nachový

Scorzonera purpurea Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Asterales
Čeleď:
Asteraceae
hadí mord nachový
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Rozšíření xerothermních rostlin na Moravě a ve Slezsku. Geografický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Vytrvalá rostlina nevelkého vzrůstu, kvete koncem května.
Vyhledává travnaté stepi, lesní lemy, světlé doubravy a bory. Roste častěji na bazickém podkladu, v teplejších územích od nížin po pahorkatiny.
Celkové rozšíření: U nás má 2 těžiště výskytu – teplé oblasti středních Čech a jižní Moravu. V Čechách je nejhojnější na Podřipsku, několik lokalit má v Českém krase v okolí Berouna a další izolované lokality na Rožďalovicku, u Bělé pod Bezdězem a u Kolína. Na Moravě roste především v Jihomoravské pahorkatině a západní části Bílých Karpat s izolovanějšími lokalitami u Mikulova, v Milovickém lese, u Lanžhota a v hodonínské Dúbravě.
V rámci Evropy střední a jihovýchodní Evropa od stř. Francie až do Ruska, na východ areál pokračuje přes západní Sibiř až k podhůří Altaje.
Ohrožení: Většina lokalit byla v minulosti spásána, avšak po opuštění tyto plochy zarůstaly náletem dřevin. Druh je také ohrožen sukcesí travinných společenstev. Na silně navštěvovaných lokalitách dochází k sešlapu rostlin, jedná se však jen o malé procento populace.
Populace zpravidla vykazují klesající trend, pokud se na lokalitách neprovádí vhodný management. Druh je ohrožen zarůstáním náletem dřevin, zahušťováním travního drnu a kumulací stařiny, tyto jevy se obvykle výrazněji projevují na stanovištích s hlubšími půdami než na skalách. Většinu lokalit není možné ponechat samovolnému vývoji, neboť by zanikla.
Velká část lokalit leží v maloplošných chráněných územích a ochranářská opatření jsou již pravidelně prováděna. V rámci opatření je potřeba dlouhodobě zajistit odstraňování náletu dřevin a občasné kosení některých lokalit, či jejich přepasení.
Vzhledem k tomu, že některé populace jsou velmi málopočetné, zvyšuje se pravděpodobnost vyhynutí populace i nepříznivými nahodilými událostmi.
Literatura: Slavík B., Štěpánková J. (eds) (2004) Květena České republiky 7. Academia, Praha
http://botany.cz/cs/scorzonera-purpurea/ (9. 11. 2017)
Autor popisu: Zita Červenková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]