hadí mord španělský

Scorzonera hispanica Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Asterales
Čeleď:
Asteraceae
hadí mord španělský
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Rozšíření xerothermních rostlin na Moravě a ve Slezsku. Geografický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Vytrvalá rostlina žlutě kvetoucí rostlina s přízemní listovou růžicí dorůstá 20 až 100 cm.
Roste v teplomilných trávnících a lesních lemech na hlubších vápnitých půdách. Je typickým druhem tzv. "bílých strání" - svahových trávníků na těžkých půdách, narušovaných častou erozí. Relativně dobře snáší i částečné zastínění řídkým stromovým patrem.
Celkové rozšíření: Druh má u nás 2 těžiště rozšíření - teplejší oblasti severo-západních Čech a jižní Moravy. V Čechách se nachází kolem 40 lokalit v Labském středohoří a na Podřipsku, dále izolované lokality na Doupovsku, u Všetat a na Křivoklátsku u Berouna. Na Moravě je poměrně hojný v Hustopečské pahorkatině a v západních Bílých Karpatech. Izolovanější lokality se nachází v Dunajovických kopcích, v Milovickém lese. Vzhledem k občasnému pěstování v kulturách může vzácně zplaňovat.
V Evropě má nesouvislé rozšíření od středního Španělska přes jižní Francii, střední Evropu na Balkán až po Ukrajině a jihu Ruska, odkud zasahuje do Gruzie a Kazachstánu.
Ohrožení: České populace zpravidla vykazují klesající trend v důsledku změn v obhospodařování krajiny. Pokud se na lokalitách neprovádí vhodný management, dochází ke zmenšování a úbytku stanovišť. Velká část lokalit v Čechách leží mimo jakákoliv chráněná území a nejsou zde prováděna žádná ochranářská opatření, bylo zde upuštěno od hospodaření a dochází k zarůstání křovinami a lesem. Některé lokality v minulosti zanikly přímou destrukcí. Dále jsou populace ohroženy spásáním zvěří, což silně snižuje produkci semen. Vzhledem k tomu, že některé populace jsou velmi málopočetné, zvyšuje se pravděpodobnost vyhynutí populace i nepříznivými nahodilými událostmi. Populace v moravské části areálu rozšíření jsou bohatší a v dobrém stavu.
Literatura: Hemrová L., Červenková Z., Münzbergová Z. (2012) The effects of large herbivores on the landscape dynamics of a perennial herb. Ann. Bot. 110:1411-1421.
Slavík B., Štěpánková J. (eds) (2004) Květena České republiky 7. Academia, Praha
Autor popisu: Zita Červenková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]