hlaváč fialový

Scabiosa columbaria Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Dipsacales
Čeleď:
Dipsacaceae
hlaváč fialový
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Hlaváč fialový nalezneme na křovinatých a kamenitých stráních, ve světlých hájích, na sutích, zastíněných skalnatých svazích a v lesních lemech. Vyhovují mu humózní, minerální, silně skeletovité a živinami bohaté půdy, převážně na bazických podkladech (vápenec, čedič atp.)
Vytrvalá bylina s přízemní růžicí listů a řídce olistěnou lodyhou nesoucí růžové až fialové květy ve strboulovitých květenstvích.
Celkové rozšíření: Celkový areál zahrnuje Evropu, Kavkaz, severní pobřeží Malé Asie a severozápadní Afriku (Atlas).
V České republice se vyskytuje dosti roztroušeně a ostrůvkovitě ve floristicky bohatších oblastech Čech a severozápadní Moravy. Hlavními oblastmi výskytu jsou České středohoří, Džbán, Český kras, vápencová území v okolí Strakonic a Sušice, a teplé pahorkatiny obklopující východní Polabí. Českou republikou prochází východní hranice rozšíření tohoto druhu.
Ohrožení: Výskyt v ČR je ostrůvkovitý, populace bývají koncentrované na malé ploše a tím jsou vystaveny většímu riziku zániku např. přímou destrukcí míst výskytu (těžbou hornin, nešetrným lesním hospodařením, stavební činností). Zranitelnost druhu je umocněna jeho výskytem na okraji celkového areálu.
Literatura: Štěpánek J. & Holub J. (1997): Scabiosa L. – In: Slavík B., Chrtek J. jun. & Tomšovic P. (eds), Květena České republiky 5, Academia, Praha.
Autor popisu: Jiří Kocián

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]