vrba dvoubarvá

Salix bicolor Willd.
Říše:
Plantae
Řád:
Malpighiales
Čeleď:
Salicaceae
vrba dvoubarvá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Fytokartografické syntézy ČR 2: Phytocartographical syntheses of the ČR.. Průhonice: Botanický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Vrba dvoubarvá roste na prameništích a v subalpínských křovinách podél potoků, převážně na silikátových horninách.
Je to chladnomilný a světlomilný nízký až středně velký keř (80 až 150 cm), který kvete v červnu těsně před rašením nebo současně s rašením listů.
Celkové rozšíření: Vrba dvoubarvá (v nejužším taxonomickém pojetí) je druh s velmi malým fragmentovaným areálem, který zahrnuje pouze reliktní lokality v oblastech hor stření Evropy (Harz, Vogézy a Krkonoše).
Vrba dvoubarvá v ČR přirozeně roste výhradně v Úpské jámě v Krkonoších, jinde nebyl její výskyt prokázán. Největší populace roste ve Sněhovém žlebu. Malá populace zhruba deseti jedinců se vyskytuje v Úpské jámě pod soutokem Sněžné strouhy a Čertova ručeje a jeden vzrostlý keř se nachází pod Dolním Úpským vodopádem; v obou případech se jedná o výsadbu autochtonního materiálu.
Ohrožení: Celá populace vrby dvoubarvé ve Sněhovém žlebu je tvořena pouze jedním klonem samičího pohlaví. V minulosti byla zřejmě mnohem bohatší, než je tomu dnes. Ještě na počátku 60. let 20. století se prý na lokalitě nacházely husté porosty, o 20 let později došlo k výraznému oslabení populace, které bylo způsobeno rozlámáním a okusem keřů jelení zvěří. Populace může být potenciálně oslabována také činností lavin a proudící vody.
Správa KRNAP se snaží o rekonstrukci porostů ve Sněhovém žlebu a provádí výsadby z řízkového materiálu také kolem Dolního Úpského vodopádu.
Literatura: Hejný S. & Slavík B. (eds) (1990) Květena České republiky. Vol. 2. Academia, Praha
Hroneš M., Nývltová V., Brandová B., Ševčík K., Dančák M. & Vašut R. J. (2014) Vysokohorské vrby (Salix) sudetských pohoří České republiky – rozšíření a současný stav populací. Zprávy České botanické společnosti 49: 29–47
Kubát K., Hrouda L., Chrtek J. jun., Kaplan Z., Kirschner J. & Štěpánek J. (eds) (2002) Klíč ke květeně České republiky. Academia, Praha
Autor popisu: Jarmila Kostiuková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]