pryskyřník velký

Ranunculus lingua Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Ranunculales
Čeleď:
Ranunculaceae
pryskyřník velký
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Fytokartografické syntézy ČSR 1: Phytocartographical syntheses of the ČSR.. Průhonice: Botanický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Pryskyřník velký roste v mokřadech - na okrajích rybníků, v mělkých tůních a slepých ramenech, vždy na místech silně zbahnělých.
Jedná se o vytrvalou bylinu dorůstající výšky až 130 cm, s přímou rýhovanou a dutou lodyhou. Přízemní listy s krátkými řapíky jsou podlouhle vejčité, lodyžní listy čárkovitě kopinaté. Květy jsou velké, leskle zlatožluté s pěti korunními lístky. Kvete od června do září.
Celkové rozšíření: Vyskytuje se téměř v celé Evropě (mimo Středomoří), na východ zasahuje přes Ural až do západní Sibiře.
V ČR se vyskytuje především ve středním a východním Polabí (NPR Bohdanečský rybník), na Kokořínsku, v Ralsko-bezdězské tabuli, méně již v jihočeských pánvích a jinde, na Moravě recentně pouze v Hornomoravském a Zábřežsko-uničovském úvalu.
Ohrožení: Druh je ohrožen změnami biotopů - k odvodňování a rušení slepých ramen a tůní již zpravidla nedochází, menší a méně známé populace mohou být ohroženy úpravami břehů rybníků.
Literatura: Hejný S., Slavík B. (eds) (1997) Květena České republiky 1, 2. vydání, Academia, Praha
http://botany.cz/cs/ranunculus-lingua/(10. 12. 2017)
Autor popisu: Martin Klaudys

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]