vítod douškolistý

Polygala serpyllifolia J. Hose
Říše:
Plantae
Řád:
Fabales
Čeleď:
Polygalaceae
vítod douškolistý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Phytocartographical Syntheses of the Czech Republic 3.. Praha: Academia
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Vítod douškolistý roste nejčastěji v krátkostébelných smilkových trávnících a ve vřesovištích, ale také při okrajích cest.
Jedná se o vytrvalou, drobnou rostlinu s poléhavou a větvenou lodyhou.
Celkové rozšíření: Těžištěm výskytu vítodu douškolistého je západní Evropa, kde jeho rozšíření zasahuje od Pyrenejského poloostrova přes Anglii až po Faerské ostrovy a Skandinávii. Východní hranice rozšíření prochází od Itálie po Švédsko, ve vnitrozemí tvoří hranici západní Čechy.
V České republice většina známých lokalit je soustředěna v horských a podhorských oblastech – Krušné hory, Halštrovská pahorkatina, severní část Českého lesa. Izolovaná populace je u Českých Budějovic.
Ohrožení: Ohrožení je dané jak vzácností výskytu, který je ovlivněn okrajem areálu, tak ohrožením biotopů, ve kterých roste. Ohrožuje ho zarůstání a sukcese na neobhospodařovaných místech, plynulé rozšiřování lesa na lesních okrajích a umělé zalesňování lesních cest.
Literatura: Krása P. (2009): Vítod douškolistý. Ochrana přírody 6/2009
Slavík B. (ed.) (1997): Květena České republiky 5. Academia, Praha
Autor popisu: Markéta Kašparová

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]