len chlupatý

Linum hirsutum Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Malpighiales
Čeleď:
Linaceae
len chlupatý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Phytocartographical Syntheses of the Czech Republic 3.. Praha: Academia
Stáhnout mapu

Rozšíření xerothermních rostlin na Moravě a ve Slezsku. Geografický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Roste na suchých a teplých místech ve vegetaci širokolistých, příp. úzkolistých suchých trávníků na výslunných stráních nebo opuštěných postagrárních stanovištích. Obvykle na vápnitých podkladech.
Jde o vytrvalou bylinu vysokou 20 až 60 cm s chlupatou lodyhou a střídavými listy a poměrně bohatým květenstvím až se 40 květy. Z několika moravských lokalit je známa forma částečně nebo zcela lysá. Vytváří silné, dřevnaté a větvené oddenky, z nichž může vyrůstat větší počet květonosných lodyh.
Celkové rozšíření: Přirozený výskyt je v České republice soustředěn do poměrně omezeného území. Většina lokalit se nachází v Hustopečské pahorkatině, na jihu Brněnska, okolí Mikulova a východním Znojemsku. Vzácně se vyskytuje také v Bílých Karpatech.
Druh má v ČR stále ještě několik desítek lokalit, avšak silné a dlouhodobě perspektivní populace se dnes nachází téměř výhradně v chráněných územích.
Celkový areál se rozkládá ve střední a jihovýchodní Evropě. Na západ zasahuje do Itálie a Rakouska.
Ohrožení: Druh je ohrožen degradací stanovišť, k níž dochází v důsledku jejich chybějící či nedostatečné údržby.
Nejčastějšími negativními vlivy jsou hromadění stařiny, zarůstání lokalit náletem dřevin včetně invazních druhů, jako je trnovník akát či pajasan a konkurencí expanzivních travin, např. třtiny křovištní nebo ovsíku vyvýšeného. Jde o konkurenčně slabý druh vyžadující obnažené plochy a méně zapojené porosty.
Literatura: Slavík B. (ed.) (1997) Květena České republiky 5. Academia, Praha
http://botany.cz/cs/linum-hirsutum/ (19.12. 2017)
Autor popisu: Petr Slavík

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]