okruh jestřábníku alpského

Hieracium alpinum agg.
Říše:
Plantae
Řád:
Asterales
Čeleď:
Asteraceae
okruh jestřábníku alpského
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Druhový komplex jestřábníku alpského zahrnuje v České republice podle nejnovějších poznatků 3 druhy - jestřábník alpský, j. trubkovitý a j. Schustlerův. Všechny tři jsou horské druhy rostoucí v subalpinském stupni (vzácně i supramontánním) na smilkových holích a v keříčkových porostech, zřídka ve světlinách v porostech kosodřeviny. Preferují mělčí, kamenité, kyselé půdy.
Všechny tři druhy jsou vytrvalé, hustě a dlouze chlupaté, mají přízemní růžici listů a jediný koncový velký úbor žlutých květů. Rostliny jsou výborně adaptované k růstu v horských podmínkách. Všechny tři druhy jsou apomiktické (semena vznikají bez opylení a z nich vyrostlé rostliny jsou geneticky identické s mateřskou rostlinou).
Celkové rozšíření: Druhový komplex jestřábníku alpského má typický arkto-alpinský areál. Roste od Grónska přes Island, britská a skandinávská pohoří až po severozápadní Rusko. Ve střední Evropě roste v Alpách, v nejvyšších sudetských a karpatských pohořích. Je uváděný i z Vogéz, Harzu, planiny Vranica, Apenin a Apuánských hor.
Jestřábník alpský roste v České republice v nejvyšších polohách Krkonoš (hojně) a Jeseníků (roztroušeně). Jestřábník trubkovitý je subendemit České republiky rostoucí hojně v Krkonoších. Jestřábník Schustlerův je velmi vzácný - vyskytuje se pouze v Krkonoších a ve vrcholové části Králického Sněžníku.
Ohrožení: Druhy okruhu jestřábníku alpského jsou ohroženy zejména změnami subalpinské vegetace v důsledku klimatické změny a depozice atmosférického dusíku. Obojí vede k expanzi dominantních trav a k zapojování vegetace, což konkurenčně spíše slabším druhům okruhu jestřábníku alpského nevyhovuje. V zapojené vegetaci nejsou navíc drobné narušené plošky vhodné k vyklíčení semen a uchycení semenáčků. Generativní rozmnožování je dále výrazně omezeno v důsledku spásání rostlin přemnoženou zvěří, včetně nepůvodních druhů zvěře (kamzík v Hrubém Jeseníku a na Králickém Sněžníku).
Literatura: Bureš L. (2013): Chráněné a ohrožené rostliny chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Rubico, Olomouc.
Chrtek J. (2004): Hieracium L. – In: Slavík B. & Štěpánková J. [eds]: Květena České republiky. Vol. 7. Academia, Praha.
Kocián J. & Chrtek J. (in press): Distribution of mountain hawkweeds (Hieracium s. str.) in the Hrubý Jeseník Mountains. – Acta Mus. Siles. Sci. Natur.
Autor popisu: Jiří Kocián

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]