ovsíř stepní čedičový

Helictotrichon desertorum subsp. basalticum (Podp.) Holub
Říše:
Plantae
Řád:
Poales
Čeleď:
Poaceae
ovsíř stepní čedičový
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Ovsíř stepní čedičový roste na kamenitých teplých a suchých jižně až západně orientovaných stepních stráních na bazickém geologickém podkladu. Je to vytrvalý druh dobře adaptovaný na sucho, který vytváří husté trsy a vytváří květonosná stébla již brzo na jaře.
Celkové rozšíření: V ČR se ovsíř stepní čedičový vyskytuje jen v CHKO České středohoří (NPP Jánský vrch, PR Písečný vrch, NPR Raná, NPR Oblík) a v CHKO Pálava (PR Šibeničník). Poddruh ovsíř stepní čedičový má v Čechách západní hranici svého areálu; je ostrůvkovitě rozšířen od České republiky a jižního Rakouska přes jihozápadní Ukrajinu a evropskou část Ruska až k výběžkům Altaje a středoasijských pohoří (areál druhu sahá v asijské části Ruska až do Zabajkalí, dále do Mongolska a do nejzápadnější Číny).
Ohrožení: Ovsíř stepní čedičový může být ohrožen především zarůstáním stepních trávníků dřevinami, vysokou návštěvností turisticky exponovaných lokalit a obecně změnami ve složení rostlinných společenstev.
Literatura: Čeřovský J., Feráková V., Holub J., Maglocký Š., Procházka F. (eds) (1999) Červená kniha vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů ČR a SR 5. Vyšší rostliny. Príroda, Bratislava
Autor popisu: Pavel Špryňar

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]