kopyšník tmavý

Hedysarum hedysaroides (Linnaeus) Schinz & Thell.
Říše:
Plantae
Řád:
Fabales
Čeleď:
Fabaceae
kopyšník tmavý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Phytocartographical Syntheses of the Czech Republic 3.. Praha: Academia
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Kopyšník tmavý roste na travnatých skalnatých svazích, na skalních teráskách a ve strmých skalních žlebech pravidelně erodovaných stékající vodou a lavinami, vždy na místech s vyšším obsahem vápníku. Mimo ČR také např. na vysokohorských pastvinách.
Vytrvalý druh.
Celkové rozšíření: Arkto-alpínský druh s rozsáhlým euroasijským areálem rozšíření, vyskytuje se v Pyrenejích, Alpách, Vysokých Sudetech, Karpatech a ve Skandinávii, zasahuje až do hor Malé Asie, na Kavkaz a Altaj.
V ČR se vyskytuje velmi vzácně v Krkonoších v Čertově zahrádce a v Jeseníkách ve Velké kotlině.
Ohrožení: Kopyšník tmavý se u nás vyskytuje v přirozených společenstvech lavinových drah, pravidelně narušovaných vodou a sněhovými lavinami. Na obou lokalitách se v současné době vyskytují stabilní populace několika set rostlin.
Lokálně mohou být jeho populace narušovány přirozenými změnami stanoviště, jako jsou půdní sesuvy a řícení skal či základovými lavinami. Vodní erozi i lavinám ale většinou díky svému mohutnému kořenovému systému úspěšně odolává.
V Jeseníkách v minulosti výrazně ustoupil vlivem nepůvodních vysazených kamzíků, kteří ho s oblibou spásají, v posledních desetiletích ho ale opět postupně přibývá.
Literatura: Bureš L. (2013) Chráněné a ohrožené rostliny Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Rubico, Olomouc
Slavík, B. (ed.) (1995) Květena České republiky 4. Academia, Praha
http://www.naturabohemica.cz/hedysarum-hedysaroides/(10.12.2017)
http://botany.cz/cs/hedysarum-hedysaroides/ (10.12.2017)
Autor popisu: Radek Štencl

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]