hořec jarní

Gentiana verna Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Gentianales
Čeleď:
Gentianaceae
hořec jarní
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Hořec jarní je převážně horský druh vázaný na subalpínské a alpínské biotopy, na sever od Alp se vyskytuje i v nižších polohách jako dealpin (nížinná forma).
Drobný, světlomilný druh hořce, který dříve rostl na nehnojených, vlhkých, minerálně bohatých loukách a pastvinách. Konkurenčně málo zdatný, vyžaduje pravidelné mírné narušování porostu.
Horská forma se u nás vyskytuje na okrajích pramenišť a podél potoků, ve vlhkých subalpínských trávnících a na vlhkých skalních výchozech a oplachovaných skalách.
Vytrvalý druh.
Celkové rozšíření: Vyskytuje se v Alpách, Apeninách, Karpatech a Balkánských pohořích, ostrůvkovitě také na Britských ostrovech a v Irsku, v Pyrenejích, v Turecku a severním Iránu.
ČR leží na severním okraji areálu rozšíření druhu. V současné době se u nás vyskytuje pouze na třech místech v Hrubém Jeseníku (ve Velké a Malé kotlině a kolem pramenišť v Medvědím dole), nížinná forma dožívá na poslední lokalitě u Strakonic v několika málo exemplářích.
Ohrožení: Druh zaznamenal na našem území v průběhu 20. století velký ústup, v minulosti se nížinná forma vyskytovala na celé řadě lokalit jižních a středních Čechách a na Karlovarsku, izolované lokality byly i na Vysočině a ve východních Čechách.
Hořec jarní je převážně horský druh vázaný na subalpínské a alpínské biotopy, na sever od Alp se vyskytuje i v nižších polohách jako dealpin (nížinná forma).
Horská forma se u nás vždy vyskytovala jen v Hrubém Jeseníku.
Řada lokalit zanikla přímou likvidací biotopu (rozoráním), další pak v důsledku ukončení obhospodařování, zejména extenzívní pastvy, odvodňováním a používáním umělých hnojiv.
Příčiny zániku celé řady jesenických lokalit nejsou zřejmé.
Literatura: Bureš L. (2013) Chráněné a ohrožené rostliny Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Rubico, Olomouc
Slavík B. (ed.) (2000) Květena České republiky 6. Academia, Praha
http://www.zachranneprogramy.cz/horec-jarni/
http://www.casopis.ochranaprirody.cz/vyzkum-a-dokumentace/horec-jarni-v-zachrannem-programu/
Autor popisu: Radek Štencl

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]