hořec panonský

Gentiana pannonica Scop.
Říše:
Plantae
Řád:
Gentianales
Čeleď:
Gentianaceae
hořec panonský
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Phytocartographical syntheses of the Czech Republic 4.. Praha: Institute of Botany AS CR, Academia
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Hořec panonský je vytrvalý druh s klonálním růstem. Je jak cizosprašný tak i samosprašný. Pro rozmnožování semeny potřebuje mezery ve vegetaci s obnaženou půdu v okolí semenných rostlin. Tyto mezery nesmí být příliš velké, jinak dochází k jejich vysychání a hynutí semenáčků. Hořec panonský roste v Alpách nad horní hranicí lesa, v ČR má přirozené lokality v ledovcových karech, okrajích slatí a horských potoků. V případě člověkem vytvořených stanovišť roste v krátkostébelných trávnících a pastvinách.
Celkové rozšíření: Hořec panonský je středoevropský endemit s těžištěm výskytu v Alpách.
V ČR se přirozeně zřejmě vyskytuje pouze na Šumavě (zejména Šumavských pláních), v Hrubém Jeseníku a Krkonoších se považuje za druhotný, i když se o tomto výskytu stále vedou debaty.
Ohrožení: V 60. letech 20. století zažíval hořec panonský rozmach, ale v dalším desetiletí začal ustupovat. V historické době byly příčiny ohrožení hořce panonského zejména vyrýpávání kořene pro výrobu likérů a nebo pro jeho léčivé účinky. V současné době ho ohrožuje sukcese a nebo absence extenzivního hospodaření.
Autor popisu: Vladimír Hans

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]