hořeček drsný Sturmův

Gentianella obtusifolia subsp. sturmiana (A. Kern. & Jos. Kern.) Holub
Říše:
Plantae
Řád:
Gentianales
Čeleď:
Gentianaceae
hořeček drsný Sturmův
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Drobná dvouletka kvete fialovými květy na podzim od srpna do října. Stejně jako ostatní hořečky není konkurenčně zdatný a pro klíčení a růst semenáčků vyžaduje pravidelné odklízení biomasy a narušování drnu, což optimálně zajišťuje pastva koz či ovcí, uspokojivě také skotu nebo koní.
Na rozdíl od našich ostatních hořečků je vlhkomilný a preferuje mokřadní louky.
Celkové rozšíření: Z původních více než 100 lokalit v rámci území ČR byl v posledních letech doložen pouze z 10. Nejvíce lokalit se zachovalo v oblasti Tepelských vrchů a navazujících Doupovských horách a Tachovské brázdě. Izolovaná je malá lokalita ve Džbáně a dvě na Blatensku, nichž populace v PR Kocelovické pastviny je jedinou velkou a perspektivní lokalitou v rámci střední Evropy.
Celkové historické rozšíření hořečku drsného Sturmova zahrnuje dvě oblasti výskytu. První jsou nejsevernější Alpy a Předalpí, druhá pak západní a jihozápadní Čechy s přesahem do Německa. V severních Alpách se druh vyskytuje dodnes na několika desítkách lokalit.
Ohrožení: Hořeček drsný Sturmův je jedním ze vzácných druhů, který zaznamenal v minulosti snad největší úbytek lokalit. Jeho ústup pravděpodobně nastal zhruba ve 20. letech a byl důsledkem změn v obhospodařování krajiny. Mokřadní louky a pastviny, které tento druh obývá, byly jako první ponechány ladem při zmenšování rozlohy pastvin a sečených luk, případně padly za oběť melioracím. Tyto biotopy navíc produkují větší množství biomasy, která se při absenci obhospodařování rychle hromadí jako vrstva nerozloženého opadu a znemožňuje tak přežívání semen, klíčení a růst semenáčků.
K dalším negativním vlivům ohrožujícím hořeček patří celková eutrofizace, zarůstání dřevinami a zalesňování stanovišť.
Literatura: J. Brabec (2017) Záchranný program hořečky – hořeček nahořklý pravý (Gentianella amarella subsp. amarella) a hořeček drsný Sturmův (Gentianella obtusifolia subsp. sturmiana)
B. Slavík (ed) (2000) Květena České republiky 6. Academia, Praha
Autor popisu: Zita Červenková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]