svízel trojrohý

Galium tricornutum Dandy
Říše:
Plantae
Řád:
Gentianales
Čeleď:
Rubiaceae
svízel trojrohý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Jednoletá 15 až 40 cm vysoká bylina, listy a palisty jsou na okraji osténkaté a uspořádané do přeslenů, květy jsou bílé. Kvete od června do července. Od podobných svízelů se liší chudým květenstvím a lysými plody na zpět ohnutých stopkách. Roste na polích, vinicích a úhorech v teplých oblastech. Upřednostňuje minerálně bohaté, bazické půdy.
Celkové rozšíření: Dříve se vyskytoval roztroušeně až hojně v teplých oblastech, dnes velmi vzácně ve středních a severozápadních Čechách, a na jižní a jihovýchodní Moravě.
Původní je snad pouze ve Středomoří, dnes roste v jižní, západní a střední Evropě a dál na východ je rozšířen až po Čínu.
Ohrožení: Ohrožen je především změnou hospodaření na polích. Oproti minulosti se hnojí chemickými hnojivy, využívá se hluboká orba a úhory se vůbec nevyskytují. Na okrajích polí je ohrožen šířením konkurenčně schopnějších druhů, jejichž výskyt podporují splachy hnojiv z polí.
Literatura: Kubát K., Hrouda L., Chrtek J. jun., Kaplan Z., Kirschner J. & Štěpánek J. (eds) (2002) Klíč ke květeně České republiky. – Academia, Praha
Slavík B. (eds) (2000) Květena České republiky 6. – Academia, Praha
http://www.naturabohemica.cz/galium-tricornutum/ (28. 10. 2020)
Autor popisu: Lucie Kačmarová

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]