kruštík růžkatý

Epipactis muelleri Godfery
Říše:
Plantae
Řád:
Asparagales
Čeleď:
Orchidaceae
kruštík růžkatý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Kruštík růžkatý je 25 až 60 cm vysoká vytrvalá bylina, která se vyskytuje ve světlých listnatých a jehličnatých lesích, křovinách a lesních lemech v teplejších oblastech. Občas se vyskytuje i na výslunných stráních či ve stinných lesích. Svým výskytem je vázaný na vápnité půdy.
Celkové rozšíření: Areál druhu zahrnuje západní a střední Evropu a zasahuje na sever jižní Evropy.
Na našem území se vyskytuje roztroušeně převážně v nadmořských výškách od 250 do 500 m n. m. V Čechách se nachází převážně v severní polovině území, v Úštěcké pahorkatině, ve Džbánu a v Českém krasu. Na Moravě je častější, vyskytuje se roztroušeně ve Ždánickém lese, Chřibech, Bílých Karpatech, Hostýnských vrších a Rychlebské vrchovině.
Ohrožení: Druh je ohrožený zánikem vhodných stanovišť v důsledku necitlivých zásahů do lesního porostu jako jsou holoseče, těžba dřeva pomocí těžké techniky či budování lesních cest. Rostliny jsou také poškozovány okusem lesní zvěří.
Literatura: Batoušek P. et Kežlínek Z. (2012) Kruštíky České republiky. ČSOP ZO Hořepník, Prostějov.
Štěpánková J., Chrtek J. et Kaplan Z. (eds) (2010) Květena České republiky 8. Academia, Praha.
http://www.iucnredlist.org/details/175990/0 (4.12.2017)
Autor popisu: Eliška Blažejová

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]