hvozdík Lumnitzerův

Dianthus lumnitzeri Wiesb.
Říše:
Plantae
Řád:
Caryophyllales
Čeleď:
Caryophyllaceae
hvozdík Lumnitzerův
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Fytokartografické syntézy ČSR 1: Phytocartographical syntheses of the ČSR.. Průhonice: Botanický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Hvozdík Lumnitzerův je druhem skalních štěrbin, kamenitých svahů a pěchavových trávníků. Lokality se obvykle nacházejí na nepřístupných místech příkrých skal ve výškách 360–550 m n. m. Nemá vyhraněné nároky na expozici, ale roste výhradně na vápenci na skeletovitých humózních půdách. Vytrvalá, trsnatá bylina se silnými kůlovitými kořeny dobře přežívá v extrémním skalním prostředí. Většinou vytváří husté polštáře, při konkurenci dalších bylin mohou být porosty ale i prořídlé. Kvete poměrně krátce v květnu a červnu, květy jsou opylovány hmyzem.
Celkové rozšíření: Druh s nevelkým panonským areálem se vyskytuje mimo Českou republiku také na Slovensku (Děvín, Malé Karpaty, Čachtické a Tematínské kopce), v Dolních Rakousích (Hainburger Berg) a v severním Maďarsku (Pilis).
Rozšíření v ČR: Hvozdík Lumnitzerův roste pouze na Pavlovských kopcích, kde jsou známy pouze 4 lokality (Děvín, Martinka, Růžový vrch a Stolová hora), všechny mají zajištěnou územní ochranu v rámci NPR Děvín-Kotel-Soutěska a NPR Tabulová, Růžový vrch a Kočičí kámen. Vysazen byl v PR Střemošická stráň u Střemošic ve východních Čechách.
Ohrožení: Ohrožení vyplývá především z malého počtu lokalit a výskytu na okraji nepříliš rozsáhlého areálu. Samotná stanoviště nejsou vzhledem k jejich charakteru tak ohrožená, občasný sešlap turisty a disturbance zvěří nepředstavuje pro rostliny závažné nebezpečí. Výskyt druhu na exponovaných a nepřístupných stanovištích napomáhá jeho ochraně, ale i přesto může docházet k pokusům některých skalničkářů přenést jej do kultury.
Péče o druh: Lokality tohoto druhu nevyžadují prozatím žádný management, pokud by docházelo na některých lokalitách k zarůstání dřevinami, je třeba je občasně vyřezat.
Autor popisu: Dana Turoňová, Barbora Čepelová

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]