hvozdík kartouzek hadcový

Dianthus carthusianorum subsp. capillifrons (Borbás) Neumayer
Říše:
Plantae
Řád:
Caryophyllales
Čeleď:
Caryophyllaceae
hvozdík kartouzek hadcový
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Hvozdík kartouzek hadcový roste výhradně na hadcovém horninovém podkladu, ve skalních trávnících a světlých borových lesích.
Hvozdík je vytrvalá trsnatá bylina s úzkými listy. Květenství jsou strbouly s růžovými květy. Tento poddruh má světlejší korunní lístky a o něco užší listy než klasický hvozdík kartouzek. Doba květu je červen až září.
Celkové rozšíření: Hvozdík hadcový je endemitem střední Evropy. Vyskytuje se na několika lokalitách v Rakousku a České republice.
U nás jej najdeme na hadcích u Křemže, na Dolnokralovických hadcích, na hadcích u Raškova na Šumpersku a na několika málo dalších lokalitách.
Ohrožení: Druh je vázán na hadcové horniny a tedy je vzácný stejně jako výskyt těchto hornin. Druh je ohrožen změnami biotopu - na hadcích jsou pěstovány husté borové porosty, také dochází k zarůstání skalek a přirozených světlin, což souvisí zřejmě s obohacováním lesních půd dusíkem.
Literatura: Hejný S., Slavík B. (eds) (1990): Květena České republiky 2, 1. vydání, Academia, Praha, 200-212.
Martin Klaudys (nepubl.)
Autor popisu: Martin Klaudys

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]