puchýřník sudetský

Cystopteris sudetica A. Braun & Milde
Říše:
Plantae
Řád:
Polypodiales
Čeleď:
Woodsiaceae
puchýřník sudetský
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Fytokartografické syntézy ČSR 1: Phytocartographical syntheses of the ČSR.. Průhonice: Botanický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Puchýřník sudetský roste na vlhkých, zastíněných místech v horských klenových bučinách a suťových lesích. Vyskytuje se v nich na různých typech substrátu, jednak na hlubokých humózních půdách a vlhkých štěrkovitých okrajích pramenišť, ale i na tlejícím mrtvém dřevě, mechatých balvanech nebo kořenových nábězích starých stromů.
Vytrvalý druh.
Celkové rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem rozšíření, který sahá od Skandinávie a východní části Alp přes Karpaty, Kavkaz a Sibiř až na Dálný východ, včetně Kamčatky, Japonska a Tchaj-wanu.
V ČR se v současnosti vyskytuje na jediné lokalitě Hrubém Jeseníku, v minulosti rostl také v Hostýnských vrších.
Druh byl pro vědu popsán právě z Hrubého Jeseníku.
Ohrožení: Puchýřník sudetský se v minulosti vyskytoval na celé řadě lokalit v severní části Jeseníků, prokazatelně rostl i na jednom místě v Hostýnských vrších.
Poslední herbářové doklady pocházejí z konce třicátých let minulého století, poslední nedoložený literární údaj je o deset let mladší. Od té doby nebyl v ČR nalezen a byl proto na našem území považován za vyhynulý.
Znovu nalezen byl až v roce 2010, tedy po více než 70 letech, v údolí Šumného potoka v Jeseníkách.
Příčiny vymizení puchýřníku nejsou zcela jasné, nejspíš ale souvisí s nevhodným hospodařením v lesích. Puchýřník je stínomilný druh, který obtížně snáší osvětlení a vysychání stanovišť po jejich odlesnění, dalším důvodem ústupu byl zřejmě i úbytek jeho přirozeného biotopu převodem listnatých lesů na smrkové kultury.
Dříve byl také často sbírán do herbářů, čímž mohlo dojít k oslabení některých populací.
Literatura: Bureš L. (2013) Chráněné a ohrožené rostliny Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Rubico, Olomouc
Čeřovský J., Feráková V., Holub J., Maglocký Š. et Procházka F. (1999) Červená kniha ohrožených a vzácných druhů rostlin a živočichů ČR a SR, Vol. 5. Vyšší rostliny. Príroda, Bratislava
Hejný S., Slavík B. (eds.) (1988) Květena České socialistické republiky 1. Academia, Praha
Kočí M. (2012) Cystopteris sudetica. In: Hadinec, J., Lustyk, P. (2012) Additamenta ad floram Reipublicae Bohemicae. X. Zprávy Čes. Bot. Společ., Praha, 47: 43-158
http://botany.cz/cs/cystopteris-sudetica/(9.12.2017)
http://www.naturabohemica.cz/cystopteris-sudetica/ (9.12.2017)
Autor popisu: Radek Štencl

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]