šafrán karpatský

Crocus heuffelianus Herb.
Říše:
Plantae
Řád:
Asparagales
Čeleď:
Iridaceae
šafrán karpatský
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Šafrán karpatský je cibulovina nízkého vzrůstu vykvétající časně z jara. Roste na loukách, vzácně i v potočních olšinách. Upřednostňuje hluboké, živinami bohaté, vlhčí půdy.
Rostliny českých populací mají různorodý vzhled, odlišnosti najdeme zejména v barvě květů a přítomnosti typické skvrny na vrcholu okvětního cípu. Při určování tohoto druhu může dojít k záměně za další druhy šafránů, jak v ČR původní tak pěstované a zplanělé.
Celkové rozšíření: Tento druh je rozšířený v Karpatech od východní Moravy po Banát v Rumunsku.
O původnosti výskytu tohoto druhu na území ČR se vedou mnohaleté spory. V současné době jsou za původní považovány pouze výskyty na východní Moravě a ve Slezsku. Výskyty u Zdobnice v Orlických horách, ve Žďárských vrších, v Krkonoších a jinde jsou považovány za druhotné.
Ohrožení: Šafrán karpatský coby luční druh může být ohrožen upuštěním od tradičního způsobu hospodaření na loukách, kdy dochází buď k intenzifikaci hospodaření nebo naopak k zarůstání luk.
Literatura: Štěpánková J. (ed) (2010) Květena České republiky. Vol. 8. Academia, Praha
http://www.naturabohemica.cz/crocus-heuffelianus/ (24.1.2018)
Autor popisu: Barbora Čepelová

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]