korálice trojklaná

Corallorhiza trifida Châtelain
Říše:
Plantae
Řád:
Asparagales
Čeleď:
Orchidaceae
korálice trojklaná
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Roste vzácně v rozličných typech vlhkých biotopů – v rašelinných březinách, na slatiništích a přechodových rašeliništích, v mokřadních vrbinách, podmáčených smrčinách, vlhkých bučinách, olšinách i suťových lesích, v dubohabřinách, u lesních pramenišť i v porostech náletových dřevin na nedokonale vyvinutých půdách ve starých těžebnách (např. jílů) nebo výsypkách (s vegetací ve fázi mladého, nejčastěji březového, lesa).
Korálice trojklanná je drobnou nenápadnou orchidejí dorůstající výšky 5–20 cm s korálovitě větveným oddenkem. Žlutozelené lodyhy často vyrůstají ve skupinách a mívají 2–11 drobných květů.
Celkové rozšíření: Těžištěm výskytu druhu v ČR jsou chladnější podhorské a horské polohy. Ještě počátkem 20. století byl druh nalézán na našem území mnohem častěji než dnes, větší koncentrace současných nálezů je jen na Šumavě, ve Slavkovském lese, Hrubém Jeseníku, Moravském krasu a Českém krasu.
Celkové rozšíření druhu: severní polokoule – Evropa (včetně Skandinávie až po Kavkaz), Sibiř, Severní Amerika (kromě jihovýchodu a pouštních oblastí) a jihozápad Grónska.
Ohrožení: Sukcesní změny na stanovištích (zarůstání nelesních stanovišť lesem, expanze konkurenčně silnějších rostlin bylinného patra), eutrofizace, změny ve vodním režimu, odvodňování mokřadních biotopů, umělá obnova lesa dřevinami nevhodného druhového složení či obnova a těžba dřeva nevhodným způsobem. Na sekundárních stanovištích též těžba nerostných surovin a invaze nepůvodních konkurenčně silných druhů, především vlčího bobu mnoholistého (Lupinus polyphyllus).
Literatura: Procházka F. (2010) Corallorhiza GAGNEBIN – korálice, 549–551 pp. In: Štěpánková J., Chrtek J. jun. et Kaplan Z. (eds) (2010) Květena České republiky. 8. Academia, Praha.
Autor popisu: Přemysl Tájek

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]