mařice pilovitá

Cladium mariscus (Linnaeus) Pohl
Říše:
Plantae
Řád:
Poales
Čeleď:
Cyperaceae
mařice pilovitá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Mařice pilovitá roste na slatinách s vysokou hladinou spodní vody nebo i na místech trvale zaplavených (do 0,5 m) a v blízkosti vývěrů minerálních pramenů, na půdách bohatých bázemi a zvláště vápníkem.
Vytrvalý druh, 80 až 200 cm vysoký, který se rozmnožuje téměř výhradně vegetativně (rozrůstáním oddenků). Nažky, vyvíjející se po opylení květů přenosem pylu větrem, klíčí jen výjimečně.
Celkové rozšíření: Mařice pilovitá má kosmopolitní areál (s výjimkou Antarktidy roste na všech kontinentech), v rámci kterého se rozpadá do několika poddruhů. Nominátní subspecie Cladium mariscus subsp. mariscus, která roste i u nás, je rozšířena v celé Evropě od Britských ostrovů, jižní Skandinávie a východního Pobaltí do Francie, střední Evropy a středních oblastí evropského Ruska.
V ČR roste mařice pilovitá pouze v Čechách ve středním Polabí – v NPP Polabská černava, PR Všetatská černava, NPR Hrabanovská černava, nedaleko Kozel u Tišic a Čečelic.
Ohrožení: Populace mařice pilovité na našem území lze považovat za stabilní a potenciální ohrožení představuje snad jen přímá destrukce stanovišť. Většina lokalit je územně chráněna.
Literatura: Čeřovský J., Feráková V., Holub J., Maglocký Š. & Procházka F. (1999) Červená kniha ohrožených a vzácných druhů rostlin a živočichů ČR a SR. Vol. 5. Vyšší rostliny. Príroda a. s., Bratislava
Kubát K., Hrouda L., Chrtek J. jun., Kaplan Z., Kirschner J. & Štěpánek J. (eds) (2002) Klíč ke květeně České republiky. Academia, Praha
Autor popisu: Jarmila Kostiuková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]