ostřice šlahounovitá

Carex chordorrhiza Ehrh.
Říše:
Plantae
Řád:
Poales
Čeleď:
Cyperaceae
ostřice šlahounovitá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Roste na přechodových rašeliništích nebo na okrajích vrchovištních rašelinišť, na nezastíněných mokrých místech v porostech mechů.
Ostřice šlahounovitá je drobná vytrvalá rostlina dosahující výšky kolem 20–30 cm, s dlouhými poléhavými až plazivými větvenými lodyhami. Květenství je tvořeno 3–6 klásky se samčími květy v horní části.
Celkové rozšíření: V ČR roste ostřice šlahounovitá pouze na několika málo rašeliništích, z nichž všechna jsou součástí maloplošných zvláště chráněných území: ve Slavkovském lese roste v NPR Kladské rašeliny (část Paterák), v Krušných horách v NPR Božídarské rašeliniště, na Šumavě v Novohuťských močálech, Novohuťské a Blatenské slati, na Třeboňsku v NPR Ruda, na Českomoravské vrchovině v PR Rašeliniště Kaliště a NPR Dářko a na Dokesku v NPR Břehyně-Pecopala.
Celkové rozšíření druhu: severní polokoule – severní Eurasie a Severní Amerika. V Evropě roste na Islandu, ve Skandinávii a v severním Rusku. Na jih zasahuje do Alp a do střední Evropy, kde je velmi vzácná a její výskyt zde má reliktní charakter.
Ohrožení: Expanze dřevin a nadměrný zástin bylinného patra, případně i náhodné události (např. intenzivní působení lesní zvěře). S ohledem na přísnou ochranu všech známých přirozených nalezišť druhu je narušení stanovišť v důsledku odvodnění či dalších nežádoucích změn ve vodním režimu nepravděpodobný.
Literatura: Řepka R. et Grulich V. (2014) Ostřice České republiky: terénní obrazový průvodce. – Lesnická práce, Kostelec nad Černými lesy.
Tájek P. (2017) Ostřice šlahounovitá – nově nalezený kriticky ohrožený druh pro Slavkovský les. Arnika, přírodou a historií Karlovarského kraje, 2017/1: 52–53.
Autor popisu: Přemysl Tájek

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]