ostřice Hostova

Carex hostiana DC.
Říše:
Plantae
Řád:
Poales
Čeleď:
Cyperaceae
ostřice Hostova
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Ostřice Hostova je poměrně úzce vázána na vápnomilná slatiniště, stanoviště se stabilním vodním režimem (hladina spodní vody se nachází nízko pod úrovní terénu, pouze v létě může zaklesnout i o několik desítek cm), nízkým obsahem dostupných živin a vysokým obsahem vápenatých iontů v substrátu.
Jedná se o vytrvalou, výběžkatou až řídce trsnatou ostřici s lodyhou olistěnou pouze ve spodní polovině.
Celkové rozšíření: Těžiště rozšíření je v Evropě, kde se vyskytuje ve většině zemí. Dále je rozšířena v Severní Americe (východ Kanady a severovýchod USA).
V ČR je výskyt soustředěn především do Polabí a jižní části Bílých Karpat, velice vzácně je možné ji nalézt i jinde na příhodných stanovištích.
Ohrožení: Hlavní příčinou ohrožení ostřice Hostovy jsou změny ve využívání krajiny v posledních 70 letech a s tím související zánik vhodných biotopů. Plošné odvodňování a nástup intenzivních zemědělských technologií (především aplikace hnojiv) zapříčinily dramatický pokles rozlohy vápnomilných stanovišť. V současnosti patří nížinná vápnomilná slatiniště mezi nejohroženější biotopy v Evropě.
Další příčinou ohrožení je upuštění od managementu existujících lokalit a následné zarůstání rákosem obecným (Phragmites australis), bezkolencem modrým (Molinia caerulea) a dřevinami, to je v porovnání se zánikem lokalit pouze marginální problém. Nedojde-li ke změně podmínek stanoviště (např. vodní režim), dokáže ostřice Hostova na opuštěných slatiništích setrvat desítky let.
Literatura: Chytrý M. (ed.) (2011) Vegetace České republiky. 3, Vodní a mokřadní vegetace. Academia, Praha
Řepka R. (2007) Mokřadní ostřice české republiky. Český svaz ochránců přírody, ZO 61/16 Hořepník, 2007
Koopman J. (2011) Carex europaea 1. Margraf, Weikersheim.
Seer F. K., & Schrautzer J. (2014) Status, future prospects, and management recommendations for alkaline fens in an agricultural landscape: A comprehensive survey. Journal for Nature Conservation, 22:358-368
http://botany.cz/cs/carex-hostiana/ (19. 12. 2017)
Autor popisu: Jan Horník

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]