ostřice tmavá

Carex atrata Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Poales
Čeleď:
Cyperaceae
ostřice tmavá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Ostřice tmavá obsazuje travnatá a skalnatá stanoviště nad horní hranicí lesa, kde roste většinou na sušších či mírně vlhkých místech s mělkými, kamenitými půdami. Na rozdíl od podobné příbuzné ostřice nejtmavší dává přednost vyfoukávaným místům na hřbetech, svazích či skalách s kratší dobou trvání sněhové pokrývky.
Vytrvalý druh.
Celkové rozšíření: Arkto-alpínský druh s cirkumpolárním areálem rozšíření. Vyskytuje se v Evropě, Asii i Severní Americe. V Evropě roste od Islandu přes Britské ostrovy a Skandinávii po Pyreneje, Alpy, Sudety a Karpaty.
V ČR pouze v nejvyšších polohách Krkonoš a Hrubého Jeseníku.
Ohrožení: Ostřice tmavá se v Krkonoších i Jeseníkách vyskytuje velmi vzácně, pouze na několika málo lokalitách v nejvyšších polohách hor, navíc v početně velmi omezených populacích.
Takto malé populace mohou být velmi zranitelné, ohrožení pro ně představují jak dlouhodobější výkyvy faktorů prostředí, tak třeba i okus zvěří či sběr rostlin.
Literatura: Bureš L. (2013) Chráněné a ohrožené rostliny Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Rubico, Olomouc
Řepka R., Grulich V. (2014) Ostřice České republiky. Terénní obrazový průvodce. Nakladatelství Lesnická práce
Štursa J., Dvořák J. (2009) Atlas krkonošských rostlin. Karmášek, České Budějovice
http://botany.cz/cs/carex-atrata/(7.12.2017)
Autor popisu: Radek Štencl

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]