kozinec písečný

Astragalus arenarius Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Fabales
Čeleď:
Fabaceae
kozinec písečný
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Phytocartographical Syntheses of the Czech Republic 3.. Praha: Academia
Stáhnout mapu

Grafy

Ekologie a biologie: Kozinec písečný je vytrvalý druh s nejčastěji vystoupavými nebo poléhavými lodyhami a světle fialovočerveně zbarvenými květy. Je druhem písčin, okrajů a světlin rozvolněných borových lesů na vátých i naplavených píscích. Stanoviště jsou suchá až vyprahlá.
Celkové rozšíření: Evropský druh s poměrně malým areálem začínající povodím Odry na západě a končící v povodí Kamy na východě, přibližně po střední Ural. Izolované lokality za hranicí souvislejšího rozšíření jsou v ČR a v Pobaltí, pravděpodobně jako neofyt roste v Bavorsku a Finsku.
Na území ČR se jednalo vždy o velmi vzácný druh známý jen z několika lokalit. V současné době jsou známé snad jen pouhé 3 lokality, na kterých druh doposud roste. Jde o NPP Semínský přesyp ve východním Polabí a tři blízké lokality u Borohrádku ve středním Poorličí (Malá Čermná, Zdelov). Stav populace v Hradčanských stěnách u Mimoně není znám.
Ohrožení: Ohrožení spočívá především v samotné vzácnosti druhu a v zániku vhodných biotopů, tedy volných písčin. Jedná se především o zalesňování, zarůstání nebo zástavbu.
Literatura: Slavík B. (ed.) (1995) Květena České republiky 5. Academia, Praha
http://botany.cz/cs/astragalus-arenarius/ (7. 12. 2017)
Autor popisu: Josef Komárek

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]