sleziník nepravý

Asplenium adulterinum Milde
Říše:
Plantae
Řád:
Polypodiales
Čeleď:
Aspleniaceae
sleziník nepravý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Fytokartografické syntézy ČSR 1: Phytocartographical syntheses of the ČSR.. Průhonice: Botanický ústav ČSAV
Stáhnout mapu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Sleziník nepravý je u nás výhradně vázán na výchozy hadcových skal, které mají vysoký obsah hořčíku. Roste ve skalních štěrbinách a na skalnatých svazích,. Preferuje vlhčí a stinnější polohy, řidčeji se objevuje i na osluněných stanovištích. Drobná, vytrvalá kapradinka s přezimujícími listy se rozmnožuje vegetativně rozrůstáním trsů a generativně sporami, kterými se šíří i na velké vzdálenosti. Může se křížit s dalšími sleziníky, např. se sleziníkem zeleným.
Celkové rozšíření: Sleziník nepravý byl považován za evropského endemita, nedávno byl však objeven i v Kanadě, zde však mohl vzniknout i nově nezávislým křížením rodičovských druhů. V Evropě má nesouvislý areál, roste v Řecku, Rumunsku, Bosně, Slovinsku, Slovensku, Francii, Itálii, Švýccarsku, Rakousku a Německu. Nejblíže našim hranicím se vyskytuje v Polsku v Dolním Slezsku a na sever zasahuje až do Skandinávie (Norsko, Švédsko a Finsko).
Rozšíření v ČR: Česká republika leží v centru areálu druhu. Těžiště výskytu je v západních Čechách, v CHKO Slavkovský les, kde roste asi 10 až 15 tisíc jedinců. Dále byl sleziník zjištěn na hadcích na Domažlicku (2 lokality), v Hanušovicko-rychlebské vrchovině (5 lokalit) a na jihozápadní Moravě (2 lokality).
Ohrožení: Druh není na svých stanovištích bezprostředně ohrožen. Dříve zanikly některé lokality při těžbě hadce, dnes však většina lokalit leží v chráněných územích, kde další otvírky lomů nehrozí. Druhu neprospívá nadměrný opad jehličí (zejména smrku), který eliminuje výskyt hadcových druhů, a příliš vysoké zastínění dřevinami. Na stanoviště obohacená živinami (zejména dusíkatými látkami) se šíří expanzivní druhy (třtiny, ostružiníky), které mohou výskyt sleziníku též omezovat.
Péče o druh: Většina lokalit nevyžaduje žádný speciální management. Na skalkách situovaných v lesních biotopech nebo v jejich blízkosti je žádoucí postupně přeměnit druhovou skladbu dřevin ve prospěch stanovištně původních druhů, tj. především postupně nahrazovat smrkové monokultury v okolí hadcových skal porosty borovice lesní. Na nelesních lokalitách s nebezpečím zarůstání je možná krátkodobá, intenzivní pastva, která vede k likvidaci náletu. V případě expanzních druhů (třtina, ostružiníky aj.) je možná i seč, vytrhávání a šetrná aplikace herbicidů. Se sleziníkem nepravým se vyskytují další druhy vázané na hadcový substrát (rožec kuřičkolistý, svízel sudetský, hvozdík kartouzek hadcový), jejichž vzácnost i ohrožení jsou vyšší než u sleziníku. Zde je třeba management přizpůsobit především ekologickým nárokům těchto druhů.
Autor popisu: Dana Turoňová, Zita Červenková

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]