razilka smrdutá

Aposeris foetida (Linnaeus) Less.
Říše:
Plantae
Řád:
Asterales
Čeleď:
Asteraceae
razilka smrdutá
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Razilka smrdutá je vytrvalá bylina nápadně zapáchající po bramborové nati, vysoká do 30 cm. Listy jsou nahloučené v přízemní růžici, ze které vyrůstají stonky se žlutými úbory. Kvete v květnu až červenci. Roste v lesích, zejména v bučinách, jedlobučinách a dubohabřinách, na zásaditých, vápníkem bohatých podkladech.
Celkové rozšíření: Razilka smrdutá se vyskytuje v pohořích a přilehlých podhůřích střední a východní Evropy (Alpy, Karpaty, pohoří Balkánu). Její rozšíření zasahuje do ČR pouze na východní Moravu, kde se vyskytuje v malé oblasti v Bílých Karpatech (2 lokality u Brumova-Bylnice). Ojediněle zplaňuje z výsadby v zámeckých parcích (Chlum u Třeboně).
Ohrožení: Druh je ohrožený a zranitelný zejména kvůli celkově malému počtu rostlin (30-40 trsů) rostoucích pouze na dvou lokalitách. Druh ustupuje také při přílišném zastínění lokalit hustým zmlazením dřevin, rozrůstajícími se křovinami či zapojenými korunami stromů. Rovněž necitlivé zásahy při lesním hospodaření mohou tyto malé populace ohrozit.
Literatura: Slavík B. & Štěpánková J. (eds) (2004) Květena České republiky. Vol. 7. Academia, Praha
Fajmon K. (e-mailové sdělení 20.12.2017)
Autor popisu: Barbora Čepelová

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]