česnek hadí

Allium victorialis Linnaeus
Říše:
Plantae
Řád:
Asparagales
Čeleď:
Amaryllidaceae
česnek hadí
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Vytrvalá, jednoděložná bylina vytvářející často větší porosty. Kvete od května do července. Roste na horských až subalpínských trávnících a na okrajích kleče, v nižších polohách výjimečně i v dubohabřinách a olšinách. Většina lokalit leží v nadmořské výšce 1000–1400 m n.m. Nejnižší lokalitou v ČR je lužní les u Havířova (250 m), nejvyšší Praděd v Jeseníkách (ca 1480 m). V jižním a jihovýchodním Polsku je i součástí podrostu doubrav v nížině.
Celkové rozšíření: Celkové rozšíření: Areál není souvislý, druh má velkou arelu v oblasti střední a východní Asie a menší arely v Evropě a Severní Americe. V Evropě se vyskytuje v horských polohách jihozápadní, střední a jihovýchodní Evropy, mj. od severozápadního Portugalska a západního Španělska, přes Vogézy, Juru a celé Alpy po pohoří Dinárského systému; dále v Sudetech (Krkonoše, Hrubý Jeseník), Karpatech a horách jihozápadního Bulharska. Směrem na východ je dále rozšířen k centrálnímu Uralu, na Kavkaze, v západní a východní Sibiři, na Dálném Východě, ve Střední Asii, západních Himálajích (až po západní Nepál), v Japonsku a na západě Severní Ameriky - Aljaška.
Rozšíření v ČR: Především v horských oblastech (Krkonoše, Hrubý Jeseník, Beskydy, vzácně i Bílé Karpaty - Boršice), výjimečně ještě níže - Havířov. Zřejmě druhotného původu jsou doložené výskyty u Malé Skály, v Krušných, Jizerských a Orlických horách i lokalita mezi Horním a Dolním Polubným (Krkonoše), a pravděpodobně souvisejí s bývalým německým osídlením.
Ohrožení: Vzácnost v některých horských oblastech může souviset se změnami horské vegetace v průběhu 20. stol. kdy docházelo ke změnám tamního hospodaření, zejm. ukončení pastvy a tím nárůst biomasy a konkurenčně zdatnějších druhů, znemožnění klíčení semen, případně zástin náletem dřevin. Početnost populací v současné době nepodléhá výrazným výkyvům, je však třeba populace trvale sledovat.
Literatura: http://botany.cz/cs/allium-victorialis/ (10. 12. 2017)
old.botany.upol.cz/prezentace/duch/web/allium_victorialis.htm (10. 12. 2017)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Česnek_hadí/ (10. 12. 2017)
Autor popisu: Zdeněk Musil

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]