zvonovec liliolistý

Adenophora liliifolia (Linnaeus) DC.
Říše:
Plantae
Řád:
Asterales
Čeleď:
Campanulaceae
zvonovec liliolistý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Phytocartographical syntheses of the Czech Republic 4.. Praha: Institute of Botany AS CR, Academia
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Zvonovec osídluje světlé lesy, lesní okraje, paseky i mezofilní až vlhké louky. Dává přednost hlubším zásaditým půdám, a daří se mu dobře v plném oslunění i polostínu. Tato vytrvalá rostlina může dosahovat výšky téměř dvou metrů, kvete na přelomu července a srpna, ale může kvést i později z bočních výhonů, které vyrážejí např. po předchozím okusu zvěří. Drobná semena dozrávají v tobolkách, jsou dobře klíčivá a kultivace druhu ze semen se daří.
Celkové rozšíření: Eurosibiřský druh rozšířený ve střední a východní Evropě a v západní Asii. Evropské lokality se nalézají v Německu, Rakousku, Švýccarsku, Itálii, Česku, Polsku, Slovensku, Maďarsku a na Balkánském poloostrově.
Rozšíření v ČR: Z původních zhruba dvaceti lokalit se do současné doby dochovalo jen šest. Lokalita s nejsilnější populací se nalézá ve východních Čechách v přírodní památce Vražba. Další naleziště leží v Českém krasu (NPR Karlštejn a PR Karlické údolí), v Českém Středohoří (PP Babinské louky), v přírodním parku Džbán na Kladensku (PP Smradovna a dvě blízké mikrolokalit) a v PP Žehuňsko-Báň na Rožďalovicku. Celkem se v České republice nachází 400 trsů.
Ohrožení: Zvonovci zřejmě vyhovoval dřívější způsob lesního hospodaření, kdy v lesích pravidelně vznikaly a zanikaly menší paseky (bez kompaktního travního porostu a množství stařiny), na kterých se druh střídavě objevoval. Při současném hospodaření v lesích se nové lokality nevytvářejí a naopak bývá udržován stinný vysokokmenný les, ve kterém zvonovec může přežívat, ale nekvete. K zániku vhodných stanovišť také přispívá celkové obohacení prostředí živinami a s ním spojený konkurenční tlak dalších rostlin. Na lokalitách nejsou vhodné podmínky pro klíčení semen a přežívání semenáčků. Druh často trpí okusem zvěří.
Péče o druh: Lokality zvonovce není možné ponechat samovolnému vývoji, neboť by došlo k jejich zániku. Nezbytné je oplocení všech rostlin proti okusu zvěří. Na lesních lokalitách je prováděno prosvětlení porostu, odstraňování náletových dřevit, sečení podrostu a ruční odstraňování konkurenčních druhů. Luční lokalita se seče mozaikovitě tak, aby se zvonovec mohl vysemenit a zároveň byly potlačovány šířící se druhy trav. Pro podporu druhu je vhodné vytvářet obnažené plošky pro lepší uchycení semenáčků, případně provádět výsevy semen. Podrobnosti o péči o druh jsou uvedeny v záchranném programu.
Literatura: Prausová R., Rybka V., Čepelová B., Vaculná L. (2020) Záchranný program pro zvonovec liliolistý (Adenophora liliifolia) v České republice. Depon. in AOPK ČR, Praha. Dostupné na: https://www.zachranneprogramy.cz/zvonovec-liliolisty/.
Kovanda M. (2000): Adenophora Fisch. – zvonovec. – In: Slavík B., Chrtek J. jun. & Štěpánková J. (eds), Květena České republiky 6, p. 748, Academia, Praha.
https://botany.cz/cs/adenophora-liliifolia/ (28.10.2020)
Autor popisu: Barbora Čepelová

KAPLAN, Z.; DANIHELKA, J.; CHRTEK, J.; KIRSCHNER, J.; KUBÁT, K.; ŠTECH, M.; ŠTĚPÁNEK, J. (eds.) (2019). Klíč ke květeně České republiky. Vydání 2. Praha: Academia. 1168 s. [Aktualizováno dle databáze Pladias (Pladias – databáze české flóry a vegetace, www.pladias.cz) k 1. 9. 2022]