mihule ukrajinská

Eudontomyzon mariae (Berg, 1931)
Říše:
Animalia
Řád:
Petromyzontiformes
Čeleď:
Petromyzontidae
mihule ukrajinská
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany
Lokality, ve kterých je druh předmětem ochrany

Ekologie a biologie: Mihule ukrajinská je stejně jako mihule potoční (Lampetra planeri) neparazitickým druhem a vyhledává potoky s štěrkokamenitým a štěrkopísčitým substrátem. Larvy (zvané minohy) žijí v jemných náplavech v slabě proudících místech toku. Slepé minohy se živí rozsivkami, řasami a detritem, dospělci potravu nepřijímají. K metamorfóze, kdy se z larev stávají plodní dospělci, dochází po 4–5 letech. Dospělí jedinci již potravu nepřijímají a po tření hynou.
Celkové rozšíření: Areál rozšíření pokrývá značnou část východní Evropy i zakavkazské oblasti spadající do úmoří Jaderského, Egejského, Azovského, Baltského a Černého moře.
Rozšíření v ČR: V České republice žije malá populace mihule ukrajinské pouze v povodí řeky Moravy v potoce Račinka u Velkých Losin.
Ohrožení: Velmi izolovaná populace v Račince je snadno zranitelná jakýmkoliv negativním zásahem. Každé narušení této nestabilní populace může vést k vymizení mihule ukrajinské z našich vod. Nevhodné úpravy koryta, nedostatek vhodných náplavů pro život larev a nevhodná rybí obsádka mohou pro tento druh znamenat velké ohrožení.
Péče o druh: Druh patří mezi kriticky ohrožené živočichy především pro svou minimální početnost. Je zapotřebí přísně chránit obývaný biotop a případně umožnit jeho další rozšíření vhodnými úpravami, po kterých se vytvoří více vyhovujících stanovišť. Je nutné vyvarovat se především zahlubování toků, zpevňování koryt a těžby jemných náplavů.
Autor popisu: Milan Muška

Muška M. 2011: Pracovní číselník ryb České republiky.