sekavec podunajský

Cobitis elongatoides Bacescu & Maier, 1969
Říše:
Animalia
Řád:
Cypriniformes
Čeleď:
Cobitidae
sekavec podunajský
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Sekavci se vyznačují bentickým způsobem života, preferují mělčí partie litorálního pásma pomalu tekoucích potoků a řek s písčitým subtrátem. Ojediněle se vyskytují i ve stojatých vodách (jezera, rybníky, nádrže). Sekavci mají převážně noční aktivitu spojenou se získáváním potravy, zatímco většinu dne pak tráví zahrabaní v jemnozrném substrátu. Jedná se o krátkověkké ryby dosahující stáří 3-4 roky a velikosti až 12 cm, samice jsou vždy výrazně větší a dosahují vyššího věku. Sekavci jsou schopni si za nepříznivých podmínek doplňovat kyslík střevním dýcháním. V jejich potravě se objevuje bentos (korýši, larvy pakomárů) či detrit a perifyton, které nasávají se substrátem a filtrují žaberními tyčinkami. Třou se v dubnu až červnu na rostlinný substrát.
Celkové rozšíření: Diplidní populace tohoto druhu jsou známé z povodí Dunaje, Kamčiji a horního Labe a Odry.
Rozšíření v ČR: Výskyt sekavce podunajského lze klasifikovat jako vzácný s klesajícím trendem v počtu lokalit s jeho výskytem. Výskyt byl potvzen v povodí Lužnice, včetně Kačležského rybníka, rybnících a stokách v Podtroseckém údolí a pravděpodobně nejpočetnější je populace ve VN Nová Říše u Telče.
Ohrožení: Jeho ohrožení spočívá v regulaci říčních koryt, těžbě bahnitopísčitých náplavů a aktuálně i vysycháním následkem výrazných období sucha. Populace v rybnících mohou být negativně ovlivněny nevhodným způsobem hospodaření a letněním či zimovámí rybníků.
Péče o druh: Pro život sekavců je limitujícím faktorem dostatek vhodných míst s jemným písčitým a písčito-bahnitým substrátem v partiích toku s mírnějším proudem, a proto je třeba tato stanoviště zachovat. Je nutné udržet vyhovující hydrologické podmínky (především v uzavřených soustavách a rybničních spojkách) a šetrně rybářsky hospodařit na rybnících, kde je doporučeno extenzivní vícehorkové hospodaření. Podmínkou je rychlé zpětné zavodnění dnového substrátu.
Literatura: Halačka, K., Vetešník, L., Muška, M. 2019. Charakteristika populací vybraných evropsky významných druhů ryb na území České republiky. Příroda 39: 55-66.
Lusk, S. and Lusková, V. and Halačka, K. 2000. On the occurence of populations of the genera Cobitis and Sabanejewia (Pisces, Cobitidae) in the Czech Republic. Folia Zool. 49 (Suppl.1): 97-106.
Ráb, P., Böhlen, J., Janko, K., Kotlík, P. 2003. Příběh sekavce písečného. Živa 6: 271-274.
Janko, K., Flajšhans, M., Choleva, L., Bohlen, J., ŠLechtová, V., Rábová, M., Lajbner, Z., ŠLechta, V., Ivanova, P., Dobrovolov, I., Culling, M., Persat, H., Kotusz, J., Ráb, P. 2007. Diversity of European spined loaches (genus Cobitis L.): an update of the geographic distribution of the Cobitis taenia hybrid complex with a description of new molecular tools for species and hybrid determination. J. Fish Biol 71: 387-408.
Autor popisu: Milan Muška

Muška M. 2011: Pracovní číselník ryb České republiky.