parma obecná

Barbus barbus (Linnaeus, 1758)
Říše:
Animalia
Řád:
Cypriniformes
Čeleď:
Cyprinidae
parma obecná
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany

Ekologie a biologie: Parma obecná je bentopelagický, potamodromní druh, obývající proudivé a dobře prokysličené úseky podhorských a nížinných řek. Vyhýbá se úsekům s bahnitým dnem a dává přednost místům s kamenitým a balvanitým dnem. Je charakteristickým a často i dominantním druhem parmového pásma ekologické klasifikace toků. Odtud parma vytahuje i do spodních úseků lipanového pásma, vyskytuje se však na příhodných místech i cejnového pásma. Parma obecná se zdržuje u dna, vyznačuje se převážně noční pohybovou a potravní aktivitou. Je společenskou rybou a často, zejména v době tahu na tření a během rozmnožování se shlukuje v početná hejna a migruje proti proudu toku. Při letních migracích se parma někdy dostává až do horských úseků osídlených pstruhem obecným a vrankou obecnou. V zimním období sestupuje z proudivých úseků do níže položených míst a shromažďuje se v hlubší a mírně proudící vodě tůní a větších mlýnských náhonů. Parma obecná ryje ve dně a obrací při získávání potravy kameny, tak je schopna přijímat a zhodnocovat i ty složky přirozené potravy, jež jsou ukryty pod kameny, a proto opomíjeny většinou ostatních druhů ryb. Potravou tohoto druhu jsou zejména larvy chrostíků, jepic, pošvatek, rostlinné části, měkkýši.Parma je představitel litofilních ryb neukrývajících jikry. Ke tření si vybírá kamenité dno, mírně až středně proudivých a mělčích úseků řek. Je dlouhověkým druhem.
Celkové rozšíření: Areál výskytu se rozprostírá v západní a střední Evropě a v jižní Anglii. Parma obecná chybí v Irsku, Skotsku, Skandinávii. Žijí na Balkáně, na Pyrenejském poloostrově, v Dněstru, Dněpru a Bugu.
Rozšíření v ČR: Parma obecná se vyskytuje v tekoucích vodách po celém území republiky v povodí Labe, Odry i Moravy.
Ohrožení: Mezi nejdůležitější negativní faktory pro výskyt parmy patří migrační neprostupnost tokům, znečištění vody, nevhodné úpravy koryta toku a nadměrné odběry vody - např. provoz MVE.
Péče o druh: Nutností při ochraně tohoto druhu je zachovat toky, v nichž se vyskytuje, ve stavu umožňujícím její dlouhodobou existenci. Je zapotřebí přísně chránit obývaný biotop a případně umožnit jeho další rozšíření vhodnými úpravami, po kterých se vytvoří více vyhovujících stanovišť.
Autor popisu: Milan Muška, Lenka Tomášková

Muška M. 2011: Pracovní číselník ryb České republiky.