kobylka sága

Saga pedo (Pallas, 1771)
Říše:
Animalia
Řád:
Orthoptera
Čeleď:
Tettigoniidae
kobylka sága
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany

Ekologie a biologie: Sucho a teplomilný druh, obývající suchá lesostepní a stepní stanoviště, zejména na jižních svazích. Rozmnožuje se pouze partenogeneticky. Samci nejsou, alespoň z ČR, známí, nedávno však byl jeden nalezen ve Švýcarsku. Dospělci se vyskytují od července do října, s vrcholem výskytu nejspíše v srpnu. Nymfy se líhnou už koncem dubna a/nebo začátkem května, poslední 6. instar lze nalézt od druhé půlky června až do poloviny července. Dospělci žijí pravděpodobně 1–2 měsíce. Sága je dravá kobylka, která se živí hmyzem, často jinými kobylkami a dokonce i kudlankami. Kořist loví předním a středním párem nohou. Pohybuje se pomalu a často číhá nehybně na kořist, dovede se ale na ni nakonec vrhnout nečekaně rychle. Při vyrušení ságy čile utíkají nebo zastrašují potenciálního nepřítele vztyčením těla, roztáhnutím končetin a otvíráním kusadel. Při uchopení do ruky mohou způsobit bolestivé a krvácející rány. V případě potřeby dokáží i skákat. Vajíčka jsou hnědá, válcovitě protáhlá, značně velká, 11 mm dlouhá a jsou samicemi kladena hluboko do půdy. Nestriduluje.
Celkové rozšíření: Pontomediteránní druh rozšířený od Pyrenejí přes Francii a střední a jižní Evropu až po jižní Rusko, Kavkaz a dále na jižní Sibiř. Ve střední Evropě se vyskytuje velmi zřídka a jen na několika lokalitách.
Rozšíření v ČR: V ČR jde o velmi vzácný druh, který se vyskytuje pouze na vhodných suchých stepních a lesostepních biotopech v nejteplejších oblastech jižní Moravy. Nejznámější oblastí výskytu jsou Pavlovské vrchy (CHKO Pálava). V historických pramenech byl výskyt doložen i v NPR Pouzdřanská step-Kolby, PR Kamenný vrch u Kurdějova a v okolí Znojma.
Ohrožení: Saga pedo je vedená v Příloze IV Směrnice 92/43/EHS. Nejvíce je kobylka sága ohrožena ničením vhodných biotopů, ale také přílišným zarůstáním lokalit, anebo naopak úplným kosením trávy a likvidací všech keřů v rámci údržby chráněných území. Je významným xerotermním druhem, který indikuje přítomnost původních lesostepních biotopů v oblasti výskytu. Na jižní Moravě se v současnosti jedná o vůbec nejsevernější hranici výskytu druhu.
Péče o druh: Drtivá většina lokalit je územně chráněna, proto je nutné provádět na nich aktivní management: bránit sukcesi dřevin, mozaikovitě vyžínat vysokostébelnou vegetaci a zajistit extenzivní pastvu koz. Na rozsáhlejších stanovištích je vhodné část přerůstajících ploch občas vypalovat v zimních měsících (nikdy ne celou lokalitu současně).
Literatura: KOČÁREK. P., HOLUŠA J., VLK R., MARHOUL P., 2013. Rovnokřídlí (Insecta: Orthoptera) České republiky, Atlas. Praha: Academia, 288 s.
Autor popisu: Robert Vlk

KOČÁREK, P.; HOLUŠA, J.; VLK, R.; MARHOUL, P. (2013). Rovnokřídlí (Insecta: Orthoptera) České republiky. Vydání 1. Praha: Academia. 288 s., CD.