myšivka horská

Sicista betulina (Pallas, 1779)
Říše:
Animalia
Řád:
Rodentia
Čeleď:
Dipodidae
myšivka horská
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Atlasy a areály rozšíření v ČR

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007); Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2013). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Hodnotící zprávy o stavu druhů z hlediska ochrany (2007). (elektronický zdroj, výsledky sledování stavu druhů dle čl. 11 Směrnice o stanovištích). AOPK ČR
Stáhnout mapu

Odkazy na mapy výskytu

Grafy

Hodnocení stavu z hlediska ochrany

Ekologie a biologie: V našich podmínkách myšivka horská osídluje především vlhká stanoviště s bohatým bylinným patrem (vlhkomilné i ruderální druhy), ponejvíce mimo souvislý zapojený les. Jde zejména o břehy potoků, vlhké až podmáčené louky a mokřady. Nad horní hranicí lesa se vyskytuje na loučkách s roztroušenými smrčky a četnými prameništi. Na Šumavě preferuje především porosty geobotanických svazů Polygono–Trisetion, Alopecurion, Caricion fuscae a Caricion rostratae. Nemalá část nálezů ovšem pochází z míst ekotonového charakteru (styku dvou biotopů, například les/louka, les/kleč apod.). Poměrně často byla myšivka chytána i na částečně ruderálních stanovištích (např. v porostech kopřiv v místech zaniklého někdejšího osídlení). Ve vyšších nadmořských výškách hraje určitou roli zřejmě i expozice stanoviště, ve většině případů si vybírá k jihu orientované svahy. Dalšími oblíbenými místy výskytu jsou paseky a světliny v jehličnatých i smíšených lesích v ranných fázích sukcese (na Šumavě byla dokonce zastižena i na plochách ošetřených herbicidy), vyskytuje se i na světlinách v bukových porostech. Do výčtu stanovišť patří i různé typy rašelinišť, zatím však není zřejmé, zda jsou obývána trvale či sezónně. V submontánním pásmu byla zjištěna dokonce i na zemědělských plochách (obdělávané pole, pravidelně sečená louka apod.).
Celkové rozšíření: Ostrůvkovitě žije v lesním a lesostepním pásmu Eurasie od jižní Skandinávie po střední Sibiř, na jihu zasahuje do horských oblastí střední Evropy (Alpy, Karpaty).
Rozšíření v ČR: Stávající areál výskytu myšivky horské jako typického boreomontánního druhu má u nás zřetelně reliktní charakter a tvoří ho několik izolovaných refugií v Šumavské hornatině (Šumava, Šumavské podhůří, Novohradské hory), Východních Sudetech (Králický Sněžník, Hrubý Jeseník, Rychlebské hory, Zlatohorská vrchovina, Hanušovická vrchovina) a Západních Karpatech (Moravskoslezské Beskydy, Slezské Beskydy, Javorníky, Jablunkovská vrchovina, Vsetínské vrchy).
Autor popisu: Vladimír Hanzal

Anděra M. Gaisler J. (2012): Savci České republiky – popis, rozšíření, ekologie, ochrana. Academia, Praha. 285 pp.