terčoplodek houbovitý

Solorina spongiosa (Ach.) Anzi
Říše:
Fungi
Řád:
Peltigerales
Čeleď:
Peltigeraceae
terčoplodek houbovitý
Ochrana
Hodnocení
Všechna pozorování
Moje pozorování
  • cz

  • cz

  • cz

Mapy výskytu

Stáhnout mapu

Stáhnout mapu

Výčet počtu nálezů dle zdroje v Nálezové databázi ochrany přírody

Grafy

Ekologie a biologie: Solorina spongiosa je pionýrský terikolní vápnomilný lišejník, který se vyskytuje nejčastěji na obnažené holé půdě (přirozené odkryvy i antropogenní stanoviště), ve skulinách skal (např. inkrustující mechorosty) apod. Přítomnost vápníku v substrátu a stejně tak občasná disturbance jsou nutnými podmínkami. Výskyty v ČR vesměs souvisejí s historickou činností člověka, avšak jsou situované v místech člověkem relativně málo zasažených, často i chráněných a mohly by být charakterizovány jako stanoviště polopřirozeného charakteru.
Celkové rozšíření: Široce rozšířený bipolární druh, zaznamenaný vzácně i ve vysokých horách Jižní Ameriky a Afriky. Na severní polokouli se vyskytuje nejčastěji v boreální zóně, zasahuje do arktických oblastí. V mírném pásmu bývá nacházen zejména v horských oblastech s vápencovým podkladem. V ČR jsou v současnosti známy tři lokality druhu – jedna ve Velké Kotelní jámě v Krkonoších, druhá v areálu bývalého cínového dolu u bývalé Rolavy v Krušných horách a na Drásovském kopečku u Tišnova (= nyní PP Malhostovické kopečky).
Ohrožení: Druh patří do skupiny lišejníků se zelenou řasou rodu Coccomyxa jako primárním fotobiontem. Stejně jako hávnatky s tímto fotobiontem, i terčoplodky jsou náchylné ke změně pH, kyselým dešťům a devastaci lokalit. Jako relativní r-stratég by se druh měl roztroušeně vyskytovat na vícero místech s vápnitým podkladem na holé či disturbované půdě, ale není tomu tak a není obecně hojný ani jinde v Evropě. V současnosti je již situace s kyselým znečištěním stabilizována, nicméně ani terčoplodky, ani zelené hávnatky se zatím nešíří, nedochází k jejich reinvazi (na rozdíl např. od mnoha provazovek).
Literatura: Bayerová Š., Liška J., Halda J., Uhlík P. (2004): Příspěvek k poznání lichenoflóry Krušných hor. Bryonora, Praha, 33: 28-35.
Hilitzer A. (1924a): Několik zajímavých lišejníků Krkonoš. Časopis Národního Musea, sect. natur., Praha, 98: 144-148.
Hilitzer A. (1924b): Addenda ad lichenographiam Bohemiae. – Acta Botanica Bohemica, Praha 3: 3-15.
Liška J., Palice Z. (2010): Červený seznam lišejníků České republiky (verze 1.1). Příroda, Praha, 29: 3–66.
Suza J. (1921): Čtvrtý příspěvek k lichenologii Moravy. Sborn. Klubu Přírod. Brno 3: 1−50.
Vězda A., Liška J. (1999): Katalog lišejníků České republiky. – Bot. ústav AV ČR Průhonice.
Autor popisu: David Svoboda a kol.

Holá E. 2012: Pracovní číselník lišejníků České republiky. Materiál pro AOPK ČR. (databáze)